Paris’te Drone Alarmı: Üç Gazeteci Gözaltında

Paris'in merkezinde üst üste iki gece drone adı verilen insansız hava araçları (İHA) görülmesi üzerine polis alarma geçmişti. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcılar, El Cezire'de çalışan üç gazetecinin "h...

Paris’te Drone Alarmı: Üç Gazeteci Gözaltında (26 Şubat 2015)

Paris'in merkezinde üst üste iki gece drone adı verilen insansız hava araçları (İHA) görülmesi üzerine polis alarma geçmişti.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcılar, El Cezire'de çalışan üç gazetecinin "hukuk dışı bir şekilde uçurulan dronelerle ilgili olarak gözaltına alındığını" açıkladı.

Gazetecilerin adları ve hangi ülkenin vatandaşı oldukları ise gizli tutuldu.

Fransız medyası son iki gecedir Eyfel kulesi, ABD Büyükelçiliği, Concorde meydanı ve eski şehir kapılarının üzerinde droneler görüldüğünü bildirdi.

Gözaltının, Paris'in batısında Bois de Boulogne bölgesinde tespit edilen drone ile bağlantılı olduğu bildiriliyor.

Ancak farklı noktalarda tespit edilen droneler arasında bağlantı olup olmadığı bilinmiyor ve diğer hassas noktalarda uçurulan dronelerle ilgili soruşturma devam ediyor.

İzinsiz İHA uçurulamıyor

Geceleri Paris üzerinde drone uçurmak yasadışı ve gündüz uçuşları için de belediyeden onay gerekiyor.

İzin almaksızın drone uçurulduğu hallerde bir yıla kadar hapis cezası ve 75,000 euro para cezası verilebiliyor.

Fransa'da geçen ay da bir araç cumhurbaşkanlığı konutu etrafında uçarken görülmüş, Ekim ayında ise insansız hava araçlarının nükleer santrallerin etrafında uçtuğu belirtilmişti.

Ancak konuyla ilgili açıklama yapan Fransa hükümeti sözcüsü Stephane Le Foll, herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını kaydetti ve "Endişelenmemizi gerektirecek bir durum yok" dedi.

BBC Türkçe