El Cezire Türk kapandı

Televizyon haber kanalı kurmak için Türkiye’de ofis açan ancak sadece haber sitesini yayına geçirebilen Katar sermayeli El Cezire Türkiye veda etti 2010 yılı sonunda TvNet’i satın alarak kuracağı haber kanalı kadrosu için tam sayfa verdiği e...

El Cezire Türk kapandı (3 Mayıs 2017)

Televizyon haber kanalı kurmak için Türkiye’de ofis açan ancak sadece haber sitesini yayına geçirebilen Katar sermayeli El Cezire Türkiye veda etti

2010 yılı sonunda TvNet’i satın alarak kuracağı haber kanalı kadrosu için tam sayfa verdiği eleman ilanıyla dikkatleri çeken El Cezire, geçen sürede söz edilen kanalı bir türlü kuramamış ancak 3 yıl önce 2014 yılında internet üzerinden dijital yayına başlamıştı.

Kuruluş çalışmalarına 6 yıl önce başlanan El Cezire Türk, bir türlü yayına başlayamadı. Haber kanalı 5 yılı aşkın bir zamandır yayına geçmeyi bekliyordu. Temmuz 2011'de Cine5 kanalını TMSF’den almasına karşın bir türlü proje uygulamaya geçirilemedi.

El Cezire Türk haber kanalı olamadan TV Net'i iade etti, gazete ilanlarıyla aldığı personelin büyük bölümünün işine son verdi. İnternet haber portalı olarak devam eden El Cezire Türk, 2014 başında, Gürkan Zengin’in haber koordinatörlüğünde, dijital dergisi, mobil uygulamaları ve sosyal medya hesapları ile yayın hayatına başladı. İstanbul, Ankara ve Diyarbakır başta olmak üzere bazı şehirlerde muhabir ve kameramanlarla yayın hayatını sürdüren EL Cezire Türk’ün haber merkezinde yaklaşık 50 kişi görev yapıyordu.

Kapatılma kararı ile birlikte 50 basın emekçisi daha işsiz kaldı.

Al Jazeera'ye bağlı spor ağı BeIN Media Group ise geçen yıl Digiturk ve LİGTV’nin tamamını satın almıştı.

VEDA MESAJI

El Cezire Türk kapanma kararıyla ilgili olarak bugün bir veda mesajı yayınladı. "Bizi desteklediğiniz için teşekkür ederiz" başlıklı mesajda şöyle denildi:

Al Jazeera Türk Dijital’deki ekibimiz, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca gerek Türkiye’den gerekse dünyadan son dakika haberlerini, özel dosyaları ve önemli gelişmeleri sizlerle ulaştırmak için çalıştı. Kaliteli, bağımsız ve itibarlı gazeteciliğe olan desteğinizden ötürü sizlere teşekkür ederiz.

Üzülerek belirtmek isteriz ki, Al Jazeera Media Network’ün yürütmüş olduğu iş gücü optimizasyonunun bir parçası olarak, Al Jazeera Türk Digital’in faaliyetleri 3 Mayıs 2017 tarihi itibariyle sona erecektir.

Kararımız, her ne kadar dünya çapında medya endüstrisinde meydana gelen gelişmelerle uyumlu olsa da, alınması zor bir karar olmuştur. Al Jazeera Media Network olarak, Al Jazeera Türk Digital’deki çalışma arkadaşlarımıza bağlılıkları, fedakarlıkları ve profesyonellikleri için teşekkür ediyoruz.

Türkiye, hem kendi topraklarındaki hem de komşu ülkelerdeki haberlerin dünyaya aktarılması bakımından Al Jazeera Media Network için halen büyük önem arz etmektedir. Al Jazeera Türk Digital faaliyetlerine devam etmeyecek de olsa, Al Jazeera Media Network bölgedeki güncel haberleri ve görüşleri yayınlamaya, Türkiye ve geleceği ile bağlı olmaya devam edecektir.

EL CEZİRE AMERİKA DA GEÇEN YIL KAPANMIŞTI

Katar'da 1996'da kurulan El Cezire, Arapça'da "ada" anlamına geliyor. Katar'ın Körfez'deki coğrafi konumundan bu ismi alan kanal, uydu üzerinden yayın yapıyor. İlk olarak yalnızca Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlayan kanal, daha sonra El Cezire Arapça (AJA), El Cezire English (AJE), El Cezire Balkan (AJB), El Cezire America (AJAM) ve çok sayıda El Cezire spor kanallarını da bünyesinde bulunduran bir ağ haline geldi. Yapılan önemli yatırımlarla, özellikle Ortadoğu çıkışlı haberlerinde batılı büyük haber kuruluşlarıyla rekabet edebilecek bir düzeye geldi.

2013 yılında Amerika’da başlattığı yayını da 2,5 yıl sürdürebilmiş ve 30 Nisan 2016 tarihi itibariyle de sonlandırmak zorunda kalmıştı.