Fransa Polisi, Google’ın Paris’teki ofisini bastı

Fransız maliye uzmanları ve polisi, teknoloji devi Google’ın başkent Paris’teki ofisine vergi kaçırıldığı iddiaları üzerine baskın düzenledi. Görgü tanıklarına göre soruşturmacılar sabah yerel saatle 05.00 sıralarında Google’ın ofis...

Fransa Polisi, Google’ın Paris’teki ofisini bastı (24 Mayıs 2016)

Fransız maliye uzmanları ve polisi, teknoloji devi Google’ın başkent Paris’teki ofisine vergi kaçırıldığı iddiaları üzerine baskın düzenledi.

Görgü tanıklarına göre soruşturmacılar sabah yerel saatle 05.00 sıralarında Google’ın ofisine girdi.

Operasyona yaklaşık yüz maliye uzmanı, polis ve özel yetkili görevlilerin katıldığı öğrenilirken, gizlilik amacıyla Maliye Bakanlığının iç haberleşme sistemi devre dışı bırakıldı.

Operasyonun Google’ın vergi kaçırmış olabileceğine dair yapılan başvuru neticesinde düzenlendiği ve olağanüstü güvenlik ve gizlilik önlemlerinin alındığı bildirildi.

Şubat ayında Google’ın 1,8 milyar avro birikmiş vergi borcu olduğu ve bu borcu tahsil etmek için Fransa Maliye Bakanlığının çalışmalar başlattığı basına yansımıştı.

Teknoloji şirketlerinin ‘vergi alerjisi’

Dünyada kullanıcı sayıları milyarlarca kişiye ulaşan ve buna bağlı olarak büyük oranlarda reklam geliri elde eden teknoloji şirketleri vergi vermekten kaçınıyorlar.

Bunlardan biri olan Google da uzun süredir Fransa’da Maliye Bakanlığı’nın ve Avrupa Komisyonu’nun yakın takibinde bulunuyordu.

Amerikan teknoloji devi Avrupa’daki genel merkezlerini Lüksemburg ve İrlanda Cumhuriyeti gibi düşük vergi oranına sahip ülkelerde göstererek vergi kaçırmakla suçlanıyordu.

İngiltere hükümeti de Google’a benzer bir baskı uygulamış ve 130 milyon Sterlin karşılığında şirketle anlaşmıştı. Ancak bu anlaşma İngiltere’nin tepki görmesine yol açmıştı.