Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Kar Şaşkınlığı!

Alexa fırtınası ile birlikte soğuk hava ve kar yağışı, bu tür hava koşullarına pek alışkan olmayan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde de etkili oluyor.  Suriye, Irak, İran, Lübnan, İsrail, Ürdün ve Mısır olumsuz hava koşullarından etkilenen ülkeler arasında. Kar sadece T...

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Kar Şaşkınlığı! (14 Aralık 2013)

Alexa fırtınası ile birlikte soğuk hava ve kar yağışı, bu tür hava koşullarına pek alışkan olmayan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde de etkili oluyor.  Suriye, Irak, İran, Lübnan, İsrail, Ürdün ve Mısır olumsuz hava koşullarından etkilenen ülkeler arasında.

Kar sadece Türkiye’yi etkisi altına almadı, Ortadoğu da kar yağışının ardından beyaza büründü. Halep’ten Amman’a, Kudüs’ten Kıbrıs’a tüm Ortadoğu’da yaşayanlar şaşkınlık yaşıyorlar. Kimileri hasret oldukları karın tadını çıkartırken, kimileri de bu beyaz kabusla savaşıyorlar. Özellikle iç savaşın yaşandığı Suriye ve Lübnan’daki Suriyeli sığınmacılar hayatta kalabilme mücadelesi veriyorlar.

Suriye’de iç savaşın yanı sıra kışın gelmesiyle bastıran aşırı soğuklar da can almaya başladı.

Suriye’deki iç savaş üçüncü kışını yaşıyor. Savaş nedeniyle zaten zor olan yaşam koşulları, kar, soğuk ve fırtınanın da eklenmesiyle iyice ağırlaştı.

Alexa fırtınası, Halep ve Humus’ta bir 6 aylık bir bebeğin ve 1 yaşında bir çocuğun ölmesine neden oldu. Çocuğun kaskatı kesilmiş cesedinin  fotoğrafları internete düştü. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), acil yardım yapılmazsa kitlesel ölümlerin başlayacağı uyarısında bulundu.

14 günde 270 ölü

Açıklamada, ülke içinde 4 milyon Suriyelinin ve yaklaşık 2 milyon mültecinin tehdit altında olduğu kaydedildi.  Bu arada, rejim güçleri, Şam’ın Kalemun bölgesinde yer alan Nebk beldesini büyük oranda ele geçirdi. 14 gün süren çatışmalar sonunda can kaybı 270’i buldu.

Lübnan’daki Suriyeli sığınmacılar çok zor durumda

Lübnan’da zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilerin hayatı, soğuk havaların gelmesiyle daha da zorlaştı.

Akdeniz’in doğu kıyılarında üç gündür etkili olan Alexa fırtınası nedeniyle Bekaa’nın Arsel bölgesinde yaşayan Suriyeli sığınmacılar, ellerindeki kısıtlı imkanlarla hava şartlarına karşı mücadele veriyor.

Şiddetli kara rağmen çadırların önünde duran çocuklardan bazılarının yalın ayak, bazılarının yalnızca plastik terliklerle dolaşması, kimilerinin ise bir arabanın egzozundan çıkan gazla ısınmaya çalışması dikkati çekiyor.

Enes isimli bir sığınmacı, sıcaklıkların düşmesiyle özellikle çocuklarda can kaybı yaşanabileceğini belirtiyor.

Alexa fırtınasından kurtulmak için Allah’a dua eden Ümmü Halid ise “Zorunlu olarak Suriye’den Lübnan’a göçmeden önce ülkemde de zor durumda kalmıştım ama burada yaşadığım zorluk hiçbir şeye benzemiyor” diye konuştu.

Uluslararası toplumdan kendilerine merhamet etmelerini ve barınacak yer temin etmelerini isteyen Ümmü Halid, “Kalacak yerimiz, yiyeceğimiz yok. Soğuk kimseye acımıyor” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, Lübnan’da kayıtlı 830 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Lübnan makamları ise bu sayısının 1 milyon 200 bin olduğunu, sadece Bekaa’da 250 bin Suriyeli sığınmacının yaşadığını kaydediyor.

BMMYK, Lübnan’daki Suriyeli sığınmacıların yüzde 67’sinin kiraladıkları evlerde yahut yakınlarının yanında, yüzde 8’inin garaj veya iş yerlerinde, yüzde 9’unun kendilerinin yaptığı derme çatma barakalarda, yüzde 2’sinin okul ya da camilerde, yüzde 14’ünün ise çadırlarda yaşadığını belirtiyor.

3 aylık bebek donarak öldü

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Akkar bölgesinde Suriyeli sığınmacının 3 aylık bebeği dondurucu soğuk nedeniyle hayatını kaybetti.

Akdeniz’in doğu kıyılarında birkaç gündür etkili olan Alexa fırtınası nedeniyle meydana gelen dondurucu havada ölüm kalım mücadelesi veren bir Suriyeli sığınmacı ailenin 3 aylık bebeği Muhammed Raad yaşamını yitirdi. Soğuk nedeniyle yüksek ateş ve nefes darlığı çeken Raad’ın, hastaneye kaldırılırken yolda öldüğü ifade edildi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan’ın kuzeyindeki Akkar bölgesine sığınan Raad ailesi, ölüm vakası ile ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınırken, akrabalarından Ebu Muhammed (55), “Bebeğin babası, bölge sakinlerinden ısınmak için bir soba istemişti. 5 gün sonra bir soba buldu ancak mazot olmadığı için yakamadı” dedi.

Pek çok dernek ve kuruluşun kendilerini ziyaret ettiğini belirten Ebu Muhammed, “Eğer bizi ziyaret eden kurumların sayısına bakacak olsaydık, şimdiye kadar zengin olurduk” diyerek tepkisini dile getirdi.

Öte yandan akrabalarının iddiasına göre, Raad ailesinin ismi BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yardım edilecek sığınmacılar listesinden silindi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre Lübnan’da 842 bin kayıtlı mülteci bulunuyor. Lübnan makamları ise Suriyelilerin sayısının 1 milyon 200 bini aştığını kaydediyor.

Kudüs de kardan nasibini aldı

Kar yağışı mübarek şehir Kudüs’te muhteşem görüntülere neden olurken; kentte toplu ulaşımı ve esnafı olumsuz etkiledi.

Kudüs’te dünden beri devam eden yoğun kar yağışı kentte hayatı durma noktasına getirdi. Şehirde toplu taşıma araçları çalışmazken, esnaf kar nedeniyle dükkanlarını açamadı, okullar tatil edildi.

Son 30 yılın en ağır kışının yaşandığı Kudüs’te kar kalınlığı yarım metreye ulaştı. Şiddetli kar yağışı nedeniyle kentte esnaf dükkanlarını açamadı, tramvay ve otobüs seferleri aksadı. Okulların tatil edildiği kentte, fırtına ve kar nedeniyle yıkılan çok sayıda ağaç yollara savruldu.

Kudüs Belediyesi, karla kaplı yolları açmakta yetersiz kalırken, kentte sık sık elektrik kesintileri de yaşanıyor.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barakat’ın daha önce “kar yağışına hazırlıklıyız” açıklamasına karşın belediye ekipleri, greyderlerle şehir içindeki yolları açmakta yetersiz kaldı. Barakat, yapılan eleştiriler için “Hiç görmediğimiz bir kar fırtınasıyla karşı karşıyayız” demekle yetindi. Çalışmalarda yetersiz kalan belediye, kar temizleme faaliyetleri için İsrail ordusundan yardım istedi.

Kar yağışı nedeniyle kapanan Doğu Kudüs’ü Ramallah bağlayan çift yönlü köprü de halen açılamadı. İsrail Emniyet Sözcüsü Micky Rosenfeld de yaptığı açıklamada, dünden beri vatandaşlardan yaklaşık 10 bin acil yardım çağrısı aldıklarını bildirdi.

Öte yandan çok sayıda Filistinli, toplu taşıma araçlarının çalışmamasına rağmen yürüyerek Mescidi Aksa’ya gidip cuma namazını kıldı. Bazı Filistinlilerin, Mescid-i Aksa avlusunda kar üstünde namaz kıldıkları görüldü.