Ole İspanya!

Ekonomik krizle boğuşan İspanya’dan iki ilginç haber… Biri İspanya Kraliyet Ailesi’nden Prenses Cristina’nın yolsuzlukla yargılanacak olması diğeri de ''dünyanın en büyük ödüllü piyangosu'' olan El-Gordo Noel Piya...

Ole İspanya! (22 Aralık 2014)

Ekonomik krizle boğuşan İspanya’dan iki ilginç haber… Biri İspanya Kraliyet Ailesi’nden Prenses Cristina’nın yolsuzlukla yargılanacak olması diğeri de ''dünyanın en büyük ödüllü piyangosu'' olan El-Gordo Noel Piyangosu’nun talihlilerinin belli olmasıydı.

İspanya Kraliyet Ailesi'ni sarsan yolsuzluk soruşturmasında iddianameyi tamamlayan yargıç Juan Castro tüm baskılara rağmen geri adım atmayarak Prenses Cristina’nın sanık sandalyesine oturmasına karar verdi.

İspanya’da yaklaşık 4 yıl süren soruşturma sonrasında yargıç Castro, Kral 6. Felipe'nin ortanca ablası olan Prenses Cristina'nın eşi Urdangarin ile birlikte ortağı olduğu Aizoon şirketi aracılığıyla haksız mali kazanç sağlanmasında sivil sorumluluğunu tespit etti.

Prenses Cristina’nın eşi Palma Dükü Urdangarin ise para aklama, mali yolsuzluk, ticari ve kamu evraklarında sahtecilik, vergi kaçırma ve kamu fonlarını kötü kullanmakla gibi suçlamalarından mahkeme karşısında hesap verecek. Kral damadının 19 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Önümüzdeki günlerde sanık sandalyesine oturacak olan Prenses de suçlu bulunması halinde maliyeyi dolandırmaktan 4 yıla kadar hapis cezası alabilecek. İspanya'daki "Temiz Eller" derneği yargıcı olan Castro ayrıca Prenses Cristina’nın yararlandığı 587 bin 413 Euro’yu yeterli bulmayarak bunun 2 milyon 600 bin Avro’ya çıkmasını istedi.

‘YA ÇIKARSA’ UMUDU!

Ekonomik kriz ve yoksullukla boğuşan İspanyol halkı bir yandan gösterilerle sokakları doldururken diğer yanda da teselliyi geleneksel Noel Piyangosu’nda aradı.

İspanya'da 1812 yılından bu yana gerçekleştirilen ve İspanya Noel Piyangosu, başkent Madrid'de bulunan Kraliyet Opera Binası'nda çekildi.

En büyüğü 4 milyon avro olmak üzere beş büyük ikramiyenin olduğu piyangoda toplam 2 milyar 520 milyon avro dağıtılırken, yaklaşık 6 saat süren çekilişte 13 kent ikramiyeden pay aldı.

2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele eden İspanyolların en çok rağbet gösterdiği şans oyunu olan ve ortalama 60 avro para harcadıkları noel piyangosu, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Çekilişi canlı izlemek isteyenler opera binasını doldurdu. Birçok kişi kendisine şans getirdiğine inandığı uğurlu eşyalar veya kostümlerle çekilişi izledi. Bu yılki büyük ikramiye "13437" numaralı bilete isabet etti. İkramiyenin çıktığı piyango bayilerinde büyük sevinç yaşandı. Cadiz, Murcia, Albacete ve Las Palmas gibi ekonomik krizden en çok etkilenen şehirlere büyük ikramiyenin çıkmış olması sevinçleri daha da artırdı.

Bu yılki piyangoda ayrıca en büyük ikramiyenin oldukça geç çıkması dikkati çekti. İspanya Şans Oyunları Genel Müdürlüğü yeni bir uygulamaya giderek, bu yılki piyango talihlilerine ikramiyelerini saat 18.00'den itibaren dağıtmaya başladı.