Facebook Hisseleri Yükselirken, Twitter Hisseleri Düşüyor

Yılsonunda Facebook hisseleri mobil büyüme ve Instagram ile rekor yüksek seviyeye çıkarken, Twitter hisseleri ise tam tersine hızla düştü Facebook Inc. hisseleri, mobil reklamların arttığı ve pazarlama stratejisinin uygulama ve videolar ile genişlediği 2014&...

Facebook Hisseleri Yükselirken, Twitter Hisseleri Düşüyor (23 Aralık 2014)

Yılsonunda Facebook hisseleri mobil büyüme ve Instagram ile rekor yüksek seviyeye çıkarken, Twitter hisseleri ise tam tersine hızla düştü

Facebook Inc. hisseleri, mobil reklamların arttığı ve pazarlama stratejisinin uygulama ve videolar ile genişlediği 2014’te rekor yüksek seviyeye çıktı.

Hisseler yüzde 2,5 yükselerek New York’ta 81.88 dolara ulaştı ve Facebook’un Mayıs 2012’deki halka arzının ardından en yüksek seviyeye çıktı. Hisse, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin ralli yaptığı 2014’te yüzde 49 yükseldi.

Facebook bu yıl içerisinde, halka arz zamanında reklam gelirlerinin küçük bir kısmını teşkil eden mobil uygulama alanında önemli yol kat etti. Facebook’un 2012’de 1 Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında satın alması da işe yaramışa benziyor. Citigroup analistlerinden biri geçen hafta Instagram’ın 35 milyar dolar değerinde olduğunu belirtti.

Facebook New York saati ile 11.57’de 81,57 dolardan işlem görüyordu. Facebook böylece 228 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmış oldu.

Genç Kullanıcılar Facebook’u Bırakıyor

Facebook yukarıda aktardığımız finansal başarısına karşın kullanıcı portföyü bakımından kan kaybetmeye devam ediyor. Frank N. Magid Associates Inc. tarafından hazırlanan rapora göre, Facebook genç nüfusunu kaybediyor. 13-17 yaş grubundaki kullanıcıların yüzde 6’sı 2014 yılında sosyal medya profillerini kullanmayı bıraktılar.

TWITTER DÜŞÜŞTE

2014 yılı Twitter yatırımcıları için kötü bir yıl oldu. Geçen yılı kazançla kapatan ve yüzleri gülen Twitter yatırımcıları bu yıl kötü bir sürprizle karşılaştılar.

Daha yılın başında açıkladığı kullanıcı sayısındaki artış oranı ile hayal kırıklığı yaşatan Twitter’ın hisse fiyatı hemen yüzde 24 oranında düşmüştü. Haziran ayında FIFA Dünya Kupası beklentisiyle toparlanan ve yükselişe geçen hisseler, şirketin üçüncü çeyrek kazanç raporunu açıklamasının ardından yeniden düşüşe geçti ve nerdeyse yılın başından bu yana yüzde 50 değer kaybetti.