Kültür Sanat

Karantina günlerinde boş kalan operayı doğa doldurdu!

İspanya’nın Barcelona kentindeki tarihi 19. yüzyıla dayan Gran Teatre del Liceu Operası, üç aylık bir aranın ardından izleyici koltuklarına yerleştirilen 2.300 canlı bitkiye konser verdi....

Karantina günlerinde boş kalan operayı doğa doldurdu! (23 Haziran 2020)

İspanya’nın Barcelona kentindeki tarihi 19. yüzyıla dayanan Gran Teatre del Liceu Operası, üç aylık bir aranın ardından izleyici koltuklarına yerleştirilen 2.300 canlı bitkiye konser verdi.

Organizatörler, niyetin koronavirüs döneminde insan durumunun saçmalıklarını yansıtmak olduğunu söyledi.

Konserde İtalyan Besteci Giacomo Puccini’nin ‘Krizantem’i çalan bir dize dörtlüsü yer aldı.

Barselona’daki Gran Teatre del Liceu operası, özellikle yaklaşık 2.300 ev bitkisinin sessiz ve yapraklı izleyicileri için bir konser vermek üzere bugün üç ay boyunca ilk kez kapılarını yeniden açtı.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ortasında insanların evlerinde kapalı kaldığı karantina döneminden sonra izleyicilerin önemi hakkında farkındalığı artırmak için kapılarını bir konserle yeniden açtığından, insanların koltuklarına canlı salon bitkileri yerleştirildi.

Organizatörler, niyetin, insanların performans ve operadan zevk almasını engelleyen koronavirüs çağındaki insan durumunun saçmalıklarını yansıtmak olduğunu söyledi.

Bu akşam canlı yayınlanan etkinlikten sonraki ilk konserlerde ön koltuklar sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak tahsis edilecek.

Yapımcı Organizatör Eugenio Ampudio, öğleden sonra düzenlenen provada sahnede “Doğa, ondan aldığımız alanları işgal etmek için ilerledi” dedi ve ‘Empatimizi uzatabilir miyiz? Sanat ve müzikle, büyük bir tiyatroda, Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan neo-klasik mekanın içine doğayı davet ederek başlayalım istedik’ diye de ekledi.

(Reuters)