Obama Yazılımcılığa Soyundu

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, bilgisayar programı yazan ilk devlet başkanı olarak tarihe geçti. Bilim ve teknolojiye verdiği önemle bilinen Obama, dün geleneksel Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası'nda ‘Hour of Code’ etkinliği kapsamında gerçekle...

Obama Yazılımcılığa Soyundu (9 Aralık 2014)

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, bilgisayar programı yazan ilk devlet başkanı olarak tarihe geçti.

Bilim ve teknolojiye verdiği önemle bilinen Obama, dün geleneksel Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası'nda ‘Hour of Code’ etkinliği kapsamında gerçekleştirilen bilgisayar derslerine katıldı ve öğrencileri teşvik etmek amacıyla bir program da kendisi yazdı.

Obama'nın Java’da yazdığı kod sadece ekrana bir kare çizen uygulamaydı. Ancak "asıl olay da bu" dedi Code.org'un kurucu ortağı Hadi Partovi, "herkes basit şeyler yapan kodlar yazarak başlar, kimse ilk başta karmaşık bir bilgisayar oyunu yazamaz".

Kod Yazmayı Öğretip Sevdirmek İçin

Küresel çapta başlatılan Hour of Code programı, dünyanın her yerindeki insanlara kod yazmayı öğretmek ve insanlara sevdirmek amacıyla kurulmuş ve birçok teknoloji devi tarafından desteklenen bir kampanya olarak biliniyor. Sosyal sorumluluk projelerini atlamayan Obama da bu görevi yerine getirmek için Google’ın kod yazmayı kolaylaştıran uygulaması Blockly’yi kullandı ve şu mesajı verdi: "Biraz çabalayarak herkes kod yazmayı öğrenebilir. Dünyanın en meşgul insanı bile.."

Obama geçen yıl da YouTube üzerinden Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası'nda bir video konuşması yayınlamış ancak kendisi kod yazmamıştı. Video'da "Kod yazmayı öğrenmek geleceğiniz için önemli. Ülkemizin geleceği için de önemli" demişti.