Bu Kez Başka Bir ‘Kırmızılı Kadın’ Sahnede

Kadıköy'deki Caferağa Dayanışma Platformu’nun kullandığı tarihi Mahalle Evi'ne sabah saatlerinde gelen polis, sokağı yaya ve araçlara kapattıktan sonra binayı boşaltmaya başladı. Mahalle sakinleri, müzik ve sloganlar eşliğinde protesto başlattı. 2 saa...

Bu Kez Başka Bir ‘Kırmızılı Kadın’ Sahnede (9 Aralık 2014)

Kadıköy'deki Caferağa Dayanışma Platformu’nun kullandığı tarihi Mahalle Evi'ne sabah saatlerinde gelen polis, sokağı yaya ve araçlara kapattıktan sonra binayı boşaltmaya başladı. Mahalle sakinleri, müzik ve sloganlar eşliğinde protesto başlattı. 2 saatlik çalışmanın ardından bina tamamen boşaltıldı. Binanın önünde toplanan eylemcilerden kırmızı elbiseli bir kadın tepkisini dans ederek gösterdi.

Sokak başına da güvenlik önlemi olarak çevik kuvvet polisi yerleştirildi. Binadaki eşyalar özel nakliye araçlarına yüklendiği sırada mahalleli de protesto gösterisinde bulundu. Sokağın başında polisin yolu kestiği yerde toplanan vatandaşlar, davul çalarak dans etti. Eylemcilerden kırmızı elbiseli bir kadın ise polisin önünde dans ederek tepki gösterdi.

Vatandaşlar, müzik çalarak ve “Gönlümüzün sarayı mahalle evi" ve “Saraya karşı mahalle evi" şeklinde slogan attı.

Kırmızı Elbiseli Kadından, Danslı Protesto

İki saat süren çalışmaların ardından Caferağa Mahalle Evi’ndeki eşyalar özel nakliye araçlarına yüklenerek taşındı. Saat 10.30’da tamamen boşaltılan binanın girişi ise demir kapıyla kapatıldı. Boşaltma işlemleri sırasında yayalara ve araçlara kapatılan sokak yeniden trafiğe açıldı. Bina önüne giden mahalle sakinleri burada hem müzik çaldı hem de "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde slogan attı. Kırmızı elbiseli dans sanatçısı Gonca Gümüşayak da yaptığı dans gösterisiyle protesto gösterisinde bulundu. Gümüşayak, "Burası mahallemizin evi buna duyarlı olan insanım. Yaptığım bu dansı pek çok meydanda yapıyorum. Özgürlük için hareket eden insanları hareketlenmiş bedenselleşmiş hallerini canlandırıyorum. İlhamım onlar, ben sadece etkilendim" dedi.

Video: İHA / Haber: DHA / Fotoğraf: Tolga Alp Turgut