Nokia Artık Microsoft’un!

Akıllı cep telefonu devriyle birlikte güçlü rakiplerine yenik düşen Nokia, 7.2 milyar dolara yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı. Uzun süredir ortaya atılan iddia sonunda gerçek oldu. Teknoloji devi Microsoft, Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia’yı satın al...

Nokia Artık Microsoft’un! (3 Eylül 2013)

Akıllı cep telefonu devriyle birlikte güçlü rakiplerine yenik düşen Nokia, 7.2 milyar dolara yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı.

Uzun süredir ortaya atılan iddia sonunda gerçek oldu. Teknoloji devi Microsoft, Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia’yı satın alacağını açıkladı.

Anlaşma kapsamında Microsoft, Nokia’ya 2.2 milyar doları lisans ve patent haklarına, yaklaşık 5 milyar doları ise cihazlar ve servisler birimine ait olmak üzere toplamda 7.2 milyar dolar ödeyecek.

Alım satım işleminin 2014’ün ilk çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Bu birleşmeyle birlikte 2010 yılında Microsoft’tan Nokia’ya geçen şirket CEO’su Stephen Elop ve beraberinde pek çok üst düzey yönetici ile yaklaşık 32 bin Nokia çalışanının Microsoft’a transfer olacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Ek olarak, şimdilik Microsoft’un cihazlar bölümünün başına geçecek olan Elop’un, önümüzdeki 1 yıl içerisinde görevinden ayrılacak olan Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın yerini doldurma ihtimali de oldukça yüksek.

Bu anlaşmayla birlikte Microsoft, akıllı telefon alanında da elini güçlendirmiş oldu. (Hürriyet)