Mısır’da ‘Fransız Casus Leylek’ Paniği!

Darbe sonrası gerilim ve krizin bitmediği Mısır’da hem polis hem de vatandaşı şaşırtan bir olay. Kahire’nin Kena bölgesinde bir vatandaş “casus olabileceği gerekçesiyle” bir leyleği polise teslim etti. Guardian gazetesinin haberine göre, Mısırlı bir vatanda...

Mısır’da ‘Fransız Casus Leylek’ Paniği! (3 Eylül 2013)

Darbe sonrası gerilim ve krizin bitmediği Mısır’da hem polis hem de vatandaşı şaşırtan bir olay. Kahire’nin Kena bölgesinde bir vatandaş “casus olabileceği gerekçesiyle” bir leyleği polise teslim etti.

Guardian gazetesinin haberine göre, Mısırlı bir vatandaş evinin yakınlarında gördüğü leyleklerden birinin üzerinde elektronik bir cihaz olduğunu fark etti. Polis, casus olabileceği şüphesiyle de leyleği emniyete götürdü.

Ancak veterinerin yaptığı incelemede, leyleğin üzerindeki cihazın, aslında Fransız bilim insanlarının leyleklerin göçlerini takip etmek için kullandığı bir cihaz olduğu ve cihazın da leylek Fransız sınırını geçtikten sonra çalışmadığı tespit edildi. Leylek, savcılıktan gerekli izinler alınana kadar, bir süre kafeste demir parmaklıklar ardında tutuldu.