Neden ‘ön görüşme’ değil de ‘istikşafi’?

  Koalisyon görüşmeleriyle birlikte gündeme gelen ‘istikşafi’, Google’da en çok aranılan sözcükler arasına girdi. Peki ‘ön görüşme’ dururken neden hiç kimsenin bilmediği, anlamadığı ve söyleyemedi...

Neden ‘ön görüşme’ değil de ‘istikşafi’? (9 Ağustos 2015)

 

Koalisyon görüşmeleriyle birlikte gündeme gelen ‘istikşafi’, Google’da en çok aranılan sözcükler arasına girdi. Peki ‘ön görüşme’ dururken neden hiç kimsenin bilmediği, anlamadığı ve söyleyemediği “istikşafi”?

AKP ile CHP arasında yürütülen “istikşafi” görüşmeler, vatandaşta büyük merak uyandırdı. 100 bini aşkın vatandaş, arama motoru Google’da “İstikşafi nedir?”, “İstikşafi ne demek?” sorularının yanıtlarını aradı.

İki ayı aşkın bir süredir “geçici” hükümetle yönetilen ve büyük olasılıkla da yeni bir seçime doğru giden Türkiye’de, televizyon sunucularının bile söylemekte zorluk çektiği garip bir sözcüğün seçilip kullanılması çok ilginç!

İstikşafi görüşme, 'ön görüşme' anlamına geliyor

Türk Dil Kurumu (TDK), “istikşaf” kelimesinin Arapça “keşf”ten türediğini belirterek, bu kelimenin bu şekilde geçtiğini ve “keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma” gibi anlamlar içerdiğini kaydetti.

Eski ve yeni Osmanlıca sözlüklerde yok

Sözün “istikşafi” biçiminin geçmiş dönem ve günümüz Osmanlıca sözlüklerinde geçmediğini belirten yetkililer, “Bugünlerde gündeme ilişkin konularda sıkça geçen ‘istikşafi görüşmeler’ gibi tamlamalardaki ‘istikşaf” ve ‘istikşafi’, benzer durumlarda yaygın kullanılan İngilizce ‘exploratory’ sözünün çevirisi; ‘istikşafi görüşme’ sözü ise ‘exploratory talks’ tamlamasının çevirisidir. Bu durumda ‘istikşafi görüşme’ tamlaması için ‘ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi’ gibi anlamlar verilebilir” dedi.