Medya

Halk TV’nin Satılışıyla İlgili Tüm Ayrıntılı Bilgiler

HALK TV i patron Cafer Mahiroğlu kimdir? Kaça satın aldı? Yeni Genel Yayın Yönetmeni Sedat Bozkurt kimdir? Halk TV satışıyla ilgili tüm ayrıntılar…...

Halk TV’nin Satılışıyla İlgili Tüm Ayrıntılı Bilgiler (22 Aralık 2019)

KAMİL ERYAZAR

Yeni patron Cafer Mahiroğlu kimdir? Kaça satın aldı? Yeni Genel Yayın Yönetmeni Sedat Bozkurt kimdir? Halk TV satışıyla ilgili tüm ayrıntılar…

‘Muhalif Kanal’ Halk TV, İngiltere’de yaşayan tekstilci Türk işadamı Cafer Mahiroğlu’na satıldı. Kanalın sahibi Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, kanalda yönetici olarak görevine bir süre daha devam edecek. Geçen hafta istifa eden genel yayın yönetmeni Serhan Asker’in yerine FOX TV eski Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt getirildi.

Son zamanlarda, sürekli yönetim ve kadro değişikliği ile birlikte, ‘satılacak, satılıyor, satıldı’ söylentileri hiç eksik olmayan Halk TV sonunda ‘gerçekten’ de satıldı!

CHP’nin eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Başkanı Deniz Baykal’ın sağlık sorunlarının ardından kızı Aslı Baykal tarafından satın alınıp, Yönetim Kurulu Başkanı olarak yönettiği ‘muhalif kanal’ Halk TV, İngiltere’de yaşayan sosyal demokrat ‘Tekstil İmparatoru’ Cafer Mahiroğlu tarafından satın alındı.

Bir süredir kulislerde, CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi ve iş insanı Doruk Bulut’un Halk TV’yi satın aldığı ancak asıl finansal desteği verenin, yani kanalın asıl sahibinin Cafer Mahiroğlu olduğu zaten konuşuluyordu. Daha sonra Doruk Bulut Twitter hesabından, “Bir süredir hakkımda çıkan iddialar üzerine açıklama yapma zorunluluğu hissettim. Halktv ile hiç bir bağım yoktur. Sadece iyi bir izleyicisiyim” açıklamasında bulunsa da, çoğunlukla ‘inandırıcı olmadığı’ yorumunda bulunuldu.

HALK TV KAÇA SATILDI?

CHP’nin eski Genel Başkanı – Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve kızı Aslı Baykal’ın, Halk TV’yi  2 milyon dolar artı 3,5 milyon TL borcuyla iş insanı Cafer Mahiroğlu’na sattığı iddia edildi. Kesin satış rakamı resmi olarak açıklanmadığından doğrulanamadı.

HALK TV’Yİ SATIN ALAN CAFER MAHİROĞLU KİMDİR?

Cafer Mahiroğlu, 1966 yılında Sivas’ta dünyaya geldi.

İngiltere’nin ilk 100 işadamı arasında gösterilen Sivaslı işadamı Cafer Mahiroğlu da tıpkı Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu gibi soyadını değiştirenlerden.

Eğitim hayatını lise ile tamamladıktan sonra genç yaşta İstanbul’a geldi ve burada iş yaşamına atıldı. İngilizce öğrenmek için 1980’li yılların sonlarında İngiltere’ye gitti ve burada konfeksiyon sektöründe çalışmaya başladı.

Bir süre çalıştıktan sonra, daha önce çalıştığı konfeksiyon atölyesini satın alan Cafer Mahiroğlu, kendi işinin patronu oldu.

1991 yılında çalışanı olduğu Armondi adlı tekstil şirketini de satın alan Cafer Mahiroğlu; Top Shop, New Look, Dorothy, Perkins, Tesco ve Evans gibi ünlü markaların üreticisi oldu.

1983 yılında kurulan ve kısa sürede 350 mağazasıyla İngiltere’nin büyük markalarından biri haline gelen Select, 2007 yılında mali krize girince Mahiroğlu, şirkete talip oldu ve şirketi satın aldı. Verimsiz ve verimsiz mağazaları kapatarak organizasyonu güçlendirdi ve şirketi yeniden ayağa kaldırmayı başardı.

İngiltere’da faaliyet gösteren Select markasının günümüzde 200’e yakın şubesi bulunmaktadır.

Halen bünyesinde İngiltere’nin yanı sıra, Türkiye, Romanya, Vietnam, Çin ve Hindistan’da yaklaşık 1500 ü Türk, 7 bine yakın çalışanı ile üretim fabrikaları ve mağazalar zinciriyle geniş bir istihdam alanı meydana getiren Select, faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerine de önemli bir katma değer oluşturuyor.

Cafer Mahiroğlu, 2012 yılında CHP Genel Merkezi tarafından İngiltere Sorumlusu olarak atanmıştı. Mahiroğlu’nun adı geçen yerel seçimlerde Beşiktaş Belediye Başkanlığı için de geçmişti.

‘İNGİLTERE’NİN YENİ ASİL NADİR’İ’

Uluslararası iş ve ekonomi dergisi Forbes’in Türkiye versiyonu 2016 yılında Kasım sayında İngiltere’deki Türk işadamı Cafer Mahiroğlu’nun hikayesini kapak yaptı. Forbes dergisi, Mahiroğlu‘nun başarı hikayesini ‘Türk Kumaşı’, ‘Yeni Asil Nadir’ başlığı ile Kasım sayısında kapağına taşıdı.

SELECT İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ

Kadın giyimi üzerine faaliyetler gösteren Select Fashion, iflasın eşiğine geldi.

Aralık 2018 tarihinde yayınlanan rapora göre son 18 ayda 15,5 milyon pound değerinde zarar eden firmada yönetim özel bir şirkete devredildi.

Birleşik Krallık’ta 169 noktada mağazaları olan moda zinciri Select, bin 800 çalışanın işini riske sokarak dış yönetime devredildi.

18-35 yaş arası kadın tüketicileri hitap eden firma, kabaran borçlarıyla mücadele için altı hafta önce bir dış müdahaleyi devreye sokacağının işaretlerini vermişti.

Yıllık cirosu 77 milyon pound olan Select’in yönetimi özel bir iş danışmanlığı şirketi Quantuma devredildi.

Select Fashion markasını büyesinde bulunduran Genus UK Ltd dar boğazdan geçen işletmeleri için tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade etti.

Şu an ticari hayatına devam eden firma 2008 yılında batmış ve Türk girişimci Cafer Mahiroğlu tarafından satın alınarak yeniden ayağa kalkmıştı.

MARKAFONİ MACERASI

2008 yılında Sina Afra, Ahmet Sarı ve Tolga Tatari tarafından kurulan, giyim ve aksesuar alanında yer alan e-ticaret sitesi Markafoni,  5 milyonu aşkın üyesi ile en çok tercih edilen web tabanlı alışveriş sitelerinden biriydi.

4 kişilik bir ekiple başlayan Markafoni’nin 250’den fazla çalışanı vardı. Markaların, ürünlerini müşterileri ile buluşturabilmeleri için iyi bir aracı olan site, 1200 yerli 900 yabancı markayla çalışmaktaydı.

Daha sonra Afrikalı Naspers tarafından tamamı satın alınan şirket, 30 Haziran 2017 itibariyle operasyonlarına son vermişti.

Siteyi daha sonra Select Fashion şirketinin sahibi olan Sivaslı iş adamı Cafer Mahiroğlu, 15 milyon Dolara satın almıştı. Mahiroğlu site içinde 30 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

2 Ağustos 2017’de yeniden faaliyete geçen Markafoni, Mart 2019’da ikinci kez kapandı. İlk zamanlar, Markafoni adresini girenler Mahiroğlu’nun Selectmoda.com adresine yönlendirilirken, şu anda ise ‘etki alan adı çözülemiyor’.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, “Hiçbir marka kolay yaratılmaz. Emek, yaratıcılık ve elbette önemlidir” demişti.

HALK TV’NİN YENİ YAYIN YÖNETMENİ SEDAT BOZKURT KİMDİR?

Son olarak FOX TV Ankara Temsilciliği görevinden ayrılan Bozkurt, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Günaydın, ANKA Haber Ajansı, Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl ve TV8’de çalıştı. Bir süre ATV Ankara Haber Müdürlüğü yaptı. Birgün Gazetesi’nde ve The New Anatolian’da da çalışan Bozkurt, 2007 yılından 2018 yılına kadar FOX TV Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı.