CHP’de Sıcak Gelişmeler

CHP’de 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan hareketlilikte bugün yeni gelişmeler yaşandı CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ardından CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de CHP genel baş...

CHP’de Sıcak Gelişmeler (9 Kasım 2015)

CHP’de 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan hareketlilikte bugün yeni gelişmeler yaşandı

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ardından CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de CHP genel başkanlığı için adaylığa talip olduğunu açıkladı. Bu arada Umut Oran CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek parti yönetimine sert eleştirilerde bulundu. 6 seçimde başarılı olamayan bir yönetimin 2019’da yapılacak üç büyük seçimde nasıl başarılı olacağını soran İnce, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

Muharrem İnce'nin Meclis'te yaptığı basın açıklamasının satır başları şöyle:

Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı var. CHP’nin de büyük bir değişime ihtiyacı var. Yenilenmeye ihtiyacı var. Bu muhalefet AKP iktidarını değiştiremiyor. O zaman yapılacak bir iş var: Muhalefeti değiştirmek…

Hiç kimse bizim projelerimizle ilgili eleştirilerde bulunmadı. Herkes asgari ücretin yükseltilmesini doğru buldu, emekliye iki maaş ikramiyeyi doğru buldu. Projeleriniz çok güzel dediler ama oy vermediler. Çünkü inandırıcılıkla ilgili bir sıkıntısı var CHP'nin. CHP'nin yönetimi risk almasını bilen bir yönetim olmalıdır. Büyük bir uzlaşmayı sağlamalıdır. Olağanüstü koşulları yönetebilme becerisi olmalıdır. Seçimlerden hemen sonra genel başkan seçimlerde başarının iktidar olmak olduğunu söyledi. Daha ilginç bir şey vardı. Olağanüstü bir durum vardı iktidar olamadık dedi. Lider olağanüstü durumları selametle geçen kişidir. Olağanüstü koşulları yönetebilen bir kişi liderdir. Peki, 1 Kasım öncesi olağanüstü koşullar vardı, şimdi daha olağanüstü koşullar var.

Vakti gelmiştir bu topraklarda ciddiyet ilan etmeliyiz. Ülke elden gidiyor, Cumhuriyet elden gidiyor. Muharrem İnce’nin genel başkan olma sevdası değildir bu. Önümüzde büyük belalar var. Bu yönetim bu belaları atlatamaz diyorum. Söz vicdanların olmalıdır, sokağın olmalıdır. Bu karanlık ortamda tek umut adresi vardır. O da CHP’dir.

Bu yenilenme iki türlü sağlanır:

– Bir normal süreçteki olağan kurultayda,

– Olağanüstü kurultayda.

42 il başkanının olağanüstü kurultay talebini şundan haklı buluyoruz:

1 Kasım'daki seçimden 15 gün önce Hakkari'de il kongresi yapılıyor. Yüzde 1 oy alıyoruz. Hangi telaş sandıktaki oyu artırmak varken, il kongresi yapıyorsunuz? Seçime 21 gün kala Karaman'da niye il kongresi yapıyorsunuz? Bu telaş neden? Böyle bir yapı olamaz. Seçmeni ikna etmek önemlidir, delegeyi değil.

Neden bir değişim içindesiniz? Neden kurultay delegelerine güvenmiyorsunuz? Orada oturabilirsiniz, ama Türkiye'nin sorunlarını çözemezsiniz. Ancak istikşafi yaparsınız. Olağanüstü koşulları yönetebilen bir CHP istiyoruz. Bizim kaybımız ülke, cumhuriyet. Bazılarını kaybı koltuk olabilir.

Bu ülkede Aleviler, Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler, solcular, laikler, emekçiler kendini yenik hissediyor. 7 Haziran'da oyu düşen bir CHP, Genel Merkezi önünde şenlik yapabiliyor. Soma'da, Ankara'da katliamlar olurken hükümet hiç üstüne alınmıyor. Sorumluluk hissetmiyor. Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz.

‘Ama’sız bir CHP istiyoruz.

Laiklik. Kıvırmaya gerek yok. Bu ülkede laikliği savunamaz olduk.

Kaderimize, ülkemize sahip çıkacağız. CHP üyelerine sesleniyorum. Yunanistan'da PASOK'a bakın, geleceğinizi görün.

Saygı duruşunu bile bir bütün halinde yapamayan, golü atan bir oyuncunun kökenini, Nobel almış birisinin kökenini sorgulayan bir halk olabilir mi? Bunlara CHP bir umut olamıyorsa ümit bitmiş demektir.

Politikalar bitmişse, güven yoksa, özgürlük yoksa ve biz hala CHP olarak yüzde 25'ten memnunsak; bu partinin, Türkiye'nin silkinmesi lazım. Herkesi ciddiyete davet ediyorum. CHP'nin olağanüstü kurultayının toplanmasını istiyorum.

CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir. Delege arkadaşlarım bunu takdir ederse, onlar bana bu şansı verirse…

Yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız. Doğrusu olağanüstü kurultayın bir an önce toplanmasıdır. Partiye bir yenilik lazımdır. Sayın Genel Başkan "kurultayı topluyorum" derse biz de imza toplamayız."

UMUT ORAN, KILIÇDAROĞLU'NDAN RANDEVU İSTEDİ

2016'nın başında yapılması beklenen kurultay için CHP Genel Başkanlığı adaylığını açıklayan Umut Oran, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi.

 Oran'ın danışmanı Mansur Çelik, randevu talebini Twitter'dan açıkladı. Çelik, mesajında CHP'li Umut Oran'ın kurultay sürecini görüşmek için Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep ettiğini vurgulayarak, "11-12 Kasım'da görüşme olabilir" notunu düştü.

42 ESKİ İL BAŞKANI OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI YAPTI

CHP’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan 42 esi il Başkanı olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

İl başkanları yaptıkları açıklamada, 1 Kasım seçimlerinin CHP için başarısızlıkla sonuçlandığı vurgulandı. Açıklamada, “CHP’nin tek ve ana hedefi iktidar olmaktır. CHP bütün seçimlere 1. parti ve iktidar olma iddiası ile girer. Yüzde 25’lik oy oranlarını CHP için makul göstermeye ve CHP’lileri bu duruma alıştırmaya çalışan hiçbir tutum ve anlayış kesinlikle kabul edilemez” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülke terör nedeniyle yangın yerine dönmüşken, toplumsal barışımız ve kardeşliğimiz tehlike altına girmişken, yoksulluk ve yolsuzluk almış başını gidiyorken ve üstelik tüm bu olumsuzluklardan ülkeyi 13 yıldır yöneten AKP sorumlu iken, ana muhalefet partisi CHP hiçbir sıçrama yapamıyor. Hala aynı mütevazı oy oranlarında kalıyor ve son beş yılda yapılan 6 seçimin hiç birinde başarılı olamıyor ve tümünü kaybediyorsa, bu durum hiçbir şekilde mazur görülemez ve mazur gösterilemez.

Siyasetin ve siyasi partilerin asli görevi, bahane bulmak, şikâyet etmek, çözümsüzlükten yakınmak değil, halkın tercihleri doğrultusunda çözüm üretmek, yol bulmak ve gerekirse yol açmaktır. Başarısızlık olağanüstü koşullara bağlanamaz. Liderlik asıl olağanüstü koşullarda ortaya çıkar. Asıl kayıp oy oranlarındaki kayıp değil, partiye olan güven ve inançtaki kayıptır. CHP muhalefette kalacağı önümüzdeki 4 yılı, bir sonraki seçimde “mutlak iktidar olma” hedefine yönelik olarak yeni bir ruh ve yeni bir heyecanla ve her anlamda hazırlanarak geçirmelidir.

Ancak bütün bunların mevcut liderlik ve yönetim tarafından başarılabilineceğine CHP’lilerin inancı kalmamıştır. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey hiç zaman geçirmeksizin bir an önce Olağanüstü Kurultaya gitmektir.”

‘İHRAÇ İSTEMİ’ KAVGASI

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, ‘seçimlerde çalışmamakla ve partiye ihanetle’ suçladığı CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Volkan Canalioğlu’nun partiden ihracını istedi. Canalioğlu’na, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu sahip çıktı. Bekaroğlu, “Volkan Bey bizim çok değerli bir arkadaşımızdır, üyemizdir. Disiplin suçu işlediğine dair bir bilgiye şu ana kadar sahip olmadım” dedi.