Nazmiye Hanım, Süleyman Bey’i Yalnız Bıraktı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel vefat etti. Nazmiye Demirel, son yıllarda ağır alzheimer hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu. İyisiyle Kötüsüyle Birlikte Bir Ömür ve Türk Siyasal Yaşamına Tanıklık 1927 yılında doğdu. 12 Mart 1948 tarihinde S...

Nazmiye Hanım, Süleyman Bey’i Yalnız Bıraktı (27 Mayıs 2013)

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel vefat etti. Nazmiye Demirel, son yıllarda ağır alzheimer hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu.

İyisiyle Kötüsüyle Birlikte Bir Ömür ve Türk Siyasal Yaşamına Tanıklık

1927 yılında doğdu. 12 Mart 1948 tarihinde Süleyman Demirel ile evlendi. 1993 yılında eşinin cumhurbaşkanı seçilmesiyle ‘First Lady’ oldu. 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü’ne ev sahibeliği yaptı. 2005 yılında rahatsızlandı. Alzheimer rahatsızlığıyla mücadele ediyor.

Nazmiye Demirel, Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden biri olan 9’uncu cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’i iyi günde ve kötü hiç yalnız bırakmadı.

12 Eylül 1980 sabahı Demirel, Hamzakoy’a giderken yanında yine Nazmiye Hanım vardı. Eşinin 29 günlük zorunlu ikameti süresince en büyük destekçisi oldu. Ardından Demirel, Zincirbozan’a sürgün gönderildiğinde, gözlerinden akan iki damla yaş çektiği sıkıntıları belki de ilk kez dışarıya vuruyordu.

DYP’nin kuruluşunu Nazmiye Hanım an be an izledi. İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri ve Yılmaz Ergenekon gibi kurmaylar sürekli Nazmiye Hanım’ı da bilgilendirip moral verdiler. O hep Demirel’in gizli kadın kurmayı oldu. Yasaklı yıllar bitti. Eşi devletin zirvesinde o da yine Washington’da dünyanın en güçlü kadınlarının arasındaydı.

First Lady

40 yıldır eşi ile birlikte protokoldeki yerini dolduran Nazmiye Hanım Köşk’te sayısız kere dünyanın ünlü politikacılarına ve eşlerine evsahipliği yaptı. Demirel’in “Siyasi hayatımdaki en önemli evsahipliğini yaptım” dediği 16.11.1999’de Clintonlar’ın ziyareti sırasında da ABD’nin First lLady’si Hillary Clinton’ı ağırlayan Nazmiye Hanım her zamanki gibi ağırbaşlı ve iyi bir evsahibesiydi. Nazmiye Hanım, 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü’ne evsahibeliği yaptı.