Microsoft’tan NSA’e suçlama: ‘Tomahawk füzelerinin çalınmasıyla eş değer’

Microsoft Başkanı Smith, NSA’i Microsoft’un güvenlik açığını kullanmakla suçladı Dünya genelinde 150’den fazla ülkeyi etkileyen  WannaCrypt  isimli zararlı yazılım kullanılarak gerçekleştirilen siber saldırı, bugü...

Microsoft’tan NSA’e suçlama: ‘Tomahawk füzelerinin çalınmasıyla eş değer’ (15 Mayıs 2017)

Microsoft Başkanı Smith, NSA’i Microsoft’un güvenlik açığını kullanmakla suçladı

Dünya genelinde 150’den fazla ülkeyi etkileyen  WannaCrypt  isimli zararlı yazılım kullanılarak gerçekleştirilen siber saldırı, bugün itibarıyla Asya ve Avrupa’daki az sayıdaki yeni saldırı haberine karşın etkisini kaybetmişe benziyor.

Buna karşın, 200 binden fazla insanın mağdur olduğu siber saldırı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Konuya ilişkin olarak kişisel blog sayfasında bir yazı kaleme alan Microsoft Başkanı Brad Smith, hükümetleri zararlı yazılım kullanmamaları için uyardı.

Son saldırıyı bir ‘uyarı’ olarak niteleyen Smith, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nu (NSA) da Windows’daki bir güvenlik açığını kendi lehine kullanmakla suçladı. NSA’e düzenlenen bir siber saldırı sonrası kurum bilgilerinin suçluların eline geçtiğine dikkat çeken Smith, bu bilgilerin büyük bölümü sayesinde siber saldırıların düzenlendiğini kaydetti.

ABD yönetiminin bu durumu yönetmekteki başarısızlığını tekrarladığını söyleyen Smith, yaşananların ‘ABD ordusuna ait bazı Tomahawk füzelerinin çalınmasıyla’ eş değer olduğunun altını çizdi.