Kuzey Avrupa Buz Tuttu!

Ağır kara kış koşulları Avrupa’da etkili oluyor. En çok etkilenen ülkelerin başında ise Slovenya, Polonya, Avusturya, Belarus ve İngiltere geliyor. Slovenya’da şiddetli kar fırtınası ve buzlanma nedeniyle Güneybatı Slovenya, Postojna ve Notranjska kentlerinde 50 bin kişi evleri...

Kuzey Avrupa Buz Tuttu! (8 Şubat 2014)

Ağır kara kış koşulları Avrupa’da etkili oluyor. En çok etkilenen ülkelerin başında ise Slovenya, Polonya, Avusturya, Belarus ve İngiltere geliyor.

Slovenya’da şiddetli kar fırtınası ve buzlanma nedeniyle Güneybatı Slovenya, Postojna ve Notranjska kentlerinde 50 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Milyonlarca avro’luk maddi hasar meydana geldi. Kar fırtınası bölgedeki her şeyin üstünü kalın bir buz tabakası ile kapladı. Hayat tümüyle durdu. Bölgede zor yiyecek ve barınma ihtiyacını karşılayabilmek için acil kriz merkezi oluşturuldu.

İngiltere’nin güney doğusunu vuran sert rüzgarlar hayatı felç etti. Deniz kenarındaki Devon’da bir dalgakıranı yıkan sert dalgalar, yakındaki bir demiryolunu da tahrip etti. Aşırı yağış, sert dalgalar ve rüzgarlar İngiltere’nin tüm güney kıyısını etkisi altına alırken İrlanda’nın Cork şehrini de sel bastı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, haftalardır felaketi yaşayan bölgelere destek için ekstra 120 milyon euro bütçe ayrılacağını açıkladı.

İspanya’nın kuzey kıyıları da sert rüzgarlar ve dev dalgaların etkisinde. Galiçya ve Asturias kıyılarında dalgaların şiddeti sebebiyle kırmızı alarm, Bask kıyıları için turuncu alarm verildi. Rüzgarın hızının kıyılarda saatte 140 kilometreye ulaştığı, dalgaların boyunun ise 11 metreyi bulduğu belirtildi.

Galiçya kıyılarında dev dalgalara tutulan bir geminin beş Filipinli mürettebatı ise helikopterle kurtarıldı.

Fransa’nın güneybatısındaki Bayonne limanında dalgakırana çarparak kaza yapan İspanyol kargo gemisinin mürettebatı ise askeri bir helikopterle gemiden tahliye edildi.

Motorunda arıza çıkan gemi, dev dalgalarla kıyıya sürüklenmiş ve ikiye bölünmüştü.

Gemide bulunan 127 ton yakıt ve 12 ton yağın denize dökülmesinden endişe ediliyordu ancak sızıntının korkulan boyutlarda olmayacağı bildirildi. Sahil güvenlik yetkililerinin çevreyi korumak için özel önlemler aldığı kaydedildi.