CHP’de En Uzun ve Gergin Gece!

Kamil Eryazar CHP, bugün toplanan MYK’nda açıklaması sona bırakılan kritik il ve ilçelerin belediye başkan adaylarını belirledi. Basına sızan isimlerden bazıları partili seçmenler tarafından protesto edildi. Son kararı verecek PM toplantısı sürüyor. Bugün aday belirlemek içi...

CHP’de En Uzun ve Gergin Gece! (9 Şubat 2014)

Kamil Eryazar

CHP, bugün toplanan MYK’nda açıklaması sona bırakılan kritik il ve ilçelerin belediye başkan adaylarını belirledi. Basına sızan isimlerden bazıları partili seçmenler tarafından protesto edildi. Son kararı verecek PM toplantısı sürüyor.

Bugün aday belirlemek için toplanan CHP MYK, Yerel Seçim Aday Belirleme Komisyonu’nun belirlediği bazı isimleri değiştirdi. CHP MYK tarafından belirlenen isimler, CHP Parti Meclisi’nin onayına sunulacak. Kesin adaylar PM onayından sonra belirlenecek.

Tartışma yaratan bazı il ve ilçe adayları şunlar:

İstanbul Beşiktaş Tonguç Çoban

İstanbul Kadıköy Bülent Kerimoğlu

İstanbul Bakırköy Mehmet Karlı

İstanbul Sancaktepe Özgen Nama

Ankara Çankaya Alper Taşdelen

Edirne Recep Gürkan

Kırklareli Mehmet Siyam Kesimoğlu

Aday isimlerinin basına sızmasından sonra CHP’li seçmenler başta sosyal medya olmak üzere, Ankara Genel Merkez ve diğer il-ilçe binaları önünde tepkilerini dile getirdiler.

CHP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin DSP’ye geçerek DSP’den belediye başkan adaylığını açıklayacağı öğrenildi.

Parti Meclisi Toplantısı devam ederken, Çankaya ilçesi ve İstanbul Sancaktepe’den gelen partililer, CHP Genel Merkezi önünde memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Çok sayıda partili yurttaş, yaktıkları ateşin etrafında halaylar çekip, türküler söylediler.

MYK, Bakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy adayları önerisini geri çekti

Bu arada bir “son dakika” gelişmesi olarak, MYK’nın gelen yoğun tepkiler üzerine, Bakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy adayları önerisini geri çektiği bilgisi Genel Merkez’den sızdı. Açıklamanın yarın ya da Salı gününe bırakıldığı öğrenildi.

CHP’li Seçmenler Ne Diyor?

Beşiktaşlılar Tonguç Çoban’ı hiç tanımadıklarını, Kadıköylüler ise Galatasaraylı Bülent Kerimoğlu’nun aday gösterilmesinin stratejik bir hata olacağını söylüyorlar. Bakırköylü CHP’li sosyal medya kullanıcıları ise Twitter’ı salladılar! #BakırköylülerATEŞBaşkanıİstiyor hashtagi TT dünya sıralamasında 3.sıraya yerleşti.

Üzerinde çok konuşulan ilçelerden İstanbul Beyoğlu için Aylin Kotil’in aday gösterilmesi ise partililer tarafından benimsendi.