İngiltere’de ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kuruldu

İngiltere'de Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı. Muhafazakar Parti'den milletvekili Tracey Crouch'un Yalnızlık Bakanı olarak atanacağı belirtildi. Bu projenin temellerini 2016 yılında a...

İngiltere’de ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kuruldu (17 Ocak 2018)

İngiltere'de Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı.

Muhafazakar Parti'den milletvekili Tracey Crouch'un Yalnızlık Bakanı olarak atanacağı belirtildi.

Bu projenin temellerini 2016 yılında aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox atmıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı" dedi.

May, yeni bakanlığın Cox'un mirasına sahip çıkarak bu konuda çalışan sivil toplum örgütleriyle beraber çalışacağını dile getirdi.

Aşırı sağcı bir saldırgan tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox

Göreve atanan bakan Crouch ise "Bu konu Jo'nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere'de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Aynı zamanda Ulusal İstatistik Ofisi'nin yalnızlığın doğru ölçümü için bir yöntem geliştireceği de aktarıldı.

SİGARA İÇMEK KADAR ZARARLI

Yalnızlığın İngiltere'de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor.

2017 yılında yayımlanan bir rapor, yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.

İngiltere'de ulusal sağlık sisteminden sorumlu olan NHS'nin bakım biriminin yöneticilerinden Prof. Jane Cummings, soğuk hava ve yalnızlığın kış aylarında öldürücü olabileceğini söylüyor.

75 yaşından büyük olan nüfusun 2 milyona tekabül eden yaklaşık yarısının yalnız yaşadığı düşünülüyor; çoğu günlerce bazen haftalarca hiçbir sosyal temas kurmadan yaşadığını belirtiyor.

Dünyanın ilk Yalnızlık Bakanı Tracey Crouch

ODATV’NİN YORUMU: “Kapitalizm yabancılaşmayla baş edemiyor”

BBC’nin bu ilginç haberini özetle aktaran Odatv ise, haberin başlığına ve sonuna kendi yorumunu da ekleyerek haberi daha da ‘ilginç’ hale getirmiş: “Kapitalizm insanı kendi doğasına yabancılaştırır”.

Kapitalist pazar ve kapitalist toplum modeli insanı kendi doğasına yabancılaştırır. Bunun sonucu olarak insan kendine, kendi emeğine, ilişkilerine, dünyaya ve yaşama yabancılaşır. İnsanın kendisine yabancılaşma, peşinde yalnızlığı da getirir. Karl Marx, eserlerinde yabancılaşmanın kapitalizmin sistematik bir sonucu olduğunu belirtmişti.