Kum Artık Altın Değerinde!

İnsanlığın ve dünya ekonomisinin geleceğini kumun belirleyeceği hiç aklınıza gelir miydi? ABD’de petrol çıkarma yarışı yeni bir çılgınlık başlattı: Kuma hücum. Kum kaya petrolünün çıkartılmasında kullanılan hidrolik kırılma yöntemi için önemli bir bileşen ola...

Kum Artık Altın Değerinde! (4 Aralık 2013)

İnsanlığın ve dünya ekonomisinin geleceğini kumun belirleyeceği hiç aklınıza gelir miydi?

ABD’de petrol çıkarma yarışı yeni bir çılgınlık başlattı: Kuma hücum. Kum kaya petrolünün çıkartılmasında kullanılan hidrolik kırılma yöntemi için önemli bir bileşen olarak kullanılıyor.

Hidrolik kırılma, kum ve kimyasalların su yardımı ile karıştırılması ardından elde edilen karışımın küçük çatlaklar (normalde 1mm’den daha küçük) oluşturmak için bir kuyuya yüksek basınçla püskürtülmesi tekniği olarak biliniyor. Bu yöntem ile açılan çatlaklardan gaz ve petrol gibi doğal kaynaklara ulaşılıyor.

Enerji şirketlerinin bu amaçla bu yıl toplam 28 milyon ton kum kullanması bekleniyor. Danışma şirketi PacWest’e göre kum kullanımı 2011 yılından bu yana yüzde 25 arttı. Şirket gelecek iki yıl içerisinde bu oranına ek olarak yüzde 20’lik bir artış daha bekliyor.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde yoğun olarak bulunan beyaz kum hidrolik kırılma için çok uygun bir kum olarak öne çıkıyor. 2010 yılında burada yalnızca beş adet kum madeni bulurken şu an bu sayı yüzün üzerine çıkmış durumda.

Tabi kumu ticari ürün olarak kullanan şirketlerin hisseleri de değer kazanıyor. Houston merkezli Hi-Crush Partners’ şin hisseleri Ağustos 2012’den bu yana yüzde 59 oranında yükseldi. Frederick merkezli Silica Holdings’in hisseleri ise 2012 yılında halka açılmasından bu yana iki kat değer kazandı. Şirketin şu an piyasa değeri 1,9 milyar dolara yükselmiş durumda.

Daha 10 yıl öncesine kadar ABD’nin Silica şirketi sanayi ve tüketici ürünleri için kum ticareti yapıyordu. Bu tüketici ürünleri içerisinde camlar ve son zamanlarda iPhone ve iPad için ekranlar da bulunuyor. Ancak şimdi bu alanlar için kullanılan kum miktarı şirketin çıkardığı kum miktarının ancak yarısına tekabül ettiği gibi buradan elde ettiği gelir de daha düşük seviyede bulunuyor.

Bu yılın ilk dokuz ayında enerji şirketlerine 245 milyon dolarlık kum satıldı ve bu miktar Silica’nın satışlarının yüzde 62’sini oluşturuyor. 2012 ve 2011 yıllarının aynı döneminde bu oran sırası ile yüzde 53 ve yüzde 33 seviyesinde idi.

Hidrolik kırılma, kum ve kimyasalların su yardımı ile karıştırılması ardından elde edilen karışımın sert kayalarda küçük çatlaklar (normalde 1mm’den daha küçük) oluşturmak için bir kuyuya yüksek basınçla püskürtülmesi tekniği olarak biliniyor. Bu yöntem ile açılan çatlaklardan gaz ve petrol gibi doğal kaynaklar yüzeye çıkmak için yol buluyor.

Batı Teksas, New Mexico, Kuzey Dakota ve Pennsylvania’daki şeyl sahalarına kumlar demir yolları üzerinden vagonlar ile naklediliyor.

Her ne kadar bu bölgelerin çoğunda yeterli kum olsa da Wisconsin’deki beyaz kum hidrolik kırılma için tercih ediliyor. Buradaki beyaz kumun daha büyük ve yuvarlak taneciklere sahip olması kaya petrolü ve gazının yüzeye çıkışı için daha geniş çatlaklar açmasını kolaylaştırıyor.

Bu yılın ilk yarısında Union Pacific Demiryolu üzerinden 94 bin vagon beyaz kum nakledildi. 2012 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 20 seviyesinde idi.

Canadian National Demiryolu şirketi Wisconsin’daki rayların yeniden restorasyonu ve iyileştirmesi için üç yılda 68 milyon dolar harcadı.

ABD Silica ve BNSF Demiryolu, petrol zengini Eagle Ford’un hemen yakınında San Antonio’nun güneyinde kum dağıtım merkezi kuruyor. Böylece Silica Ottawa’dan buraya her yıl 500 bin ton kum nakledebilecek.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Silica’nın CEO’su Bryan Shinn bir kuyu için ortalama 25 vagon kuma ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Şirketler daha fazla kum kullanabilmek için deneylere dahi başladı. Wells Fargo analisti Matt Conlan, bir kuyuya 2 bin ton kum pompalamak yerine 4 bin ton kum pompalamanın kuyu başına 600 bin dolarlık ek maliyet yarattığını ancak bazı durumlarda yüzeye iki kat doğal kaynak çıkarttığını vurguluyor.

Kuma geçen yıl talep yüksekti ki ton başına ortalama fiyat 75 dolara kadar yükseldi. PacWest’e göre Wisconsin’daki yeni kum toplama sahaları nedeni ile fiyatlar yeniden 50 dolar civarına geriledi.

Ancak kuma olan bu rağbet çalışanların güvenliği ile ilgili endişelerin yanı sıra kum bulutlarının yarattığı hava kirliliği nedeni ile yerel halkın tepkisini çekiyor. Özellikle Clayton’da faaliyet gösteren Pattison Sand şirketi inceleme altında.

ABD Hastalık ve Kontrol Merkezi, kuvars tozu hastalığı ve akciğer kanseri ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle havaya karışan kum taneleri nedeni ile şirkete ceza verilmesini istedi.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Massachusetts Üniversitesi’nden epidemiolog David Kriebel, “Basit bir kum ve insanlar sürekli kuma maruz kalır gibi bir anlayış var. Ancak madenlerden ortaya çıkan kristal kum oldukça tehlikeli bir madde. Bu maddenin her bir parçası ulaştığı akciğerde yaralar açar” diye konuştu.

Kaynak: Wall Street Journal