Sağlık Amaçlı İnternet Kullanım Alışkanlıkları

  Doktorsitesi.com ile dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı Social Touch’ un ortaklaşa yürüttüğü online araştırma sonucunda Türkiye’de internetin sağlık amaçlı kullanım alışkanlıkları belirlendi. 8.oo1 kişi ile gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin interneti...

Sağlık Amaçlı İnternet Kullanım Alışkanlıkları (4 Aralık 2013)

 

Doktorsitesi.com ile dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı Social Touch’ un ortaklaşa yürüttüğü online araştırma sonucunda Türkiye’de internetin sağlık amaçlı kullanım alışkanlıkları belirlendi.

8.oo1 kişi ile gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin interneti sağlık amaçlı kullanımına ve bundan nasıl etkilendiğine ışık tutmakla kalmayıp, dünyaya da önemli mesajlar veriyor.

Çalışma, doktorsitesi.com’un 1.717.673 kayıtlı kullanıcısı arasından randomize bir şekilde, farklı şehirlerden ve farklı yaş gruplarından dahil olan 8.001 kişi ile gerçekleştirildi.

Geçen yılki anketin en can alıcı sorusu ve en şaşırtıcı cevabı, “internetten edinilen bir bilgi nedeniyle bir ilacı kullanmaktan vazgeçme kararı alınması” olarak öne çıkarken, bu yıl ise bu soruya verilen olumlu yanıt oranında artış gözlendi.

Gerek sağlık hizmeti veren kurumlar, gerek ilaç firmaları, gerek doktorlar ve gerekse (belki de en önemlisi) uzmanlık derneklerinin farkında olması gereken başlıca mecranın dijital medya olduğunu net olarak ortaya koyan bu araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki grafiklerde sunulmuştur.

Türkiye Sağlık Amaçlı İnternet Kullanım Alışkanlıkları (Eylül 2013) from TekDozDijital