Kızgın Kuşlar Ajan mı?

Angry Birds meğer bizi gözetleyip, fişliyormuş! ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ’nun, akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalar sayesinde, kişisel bilgilerle ilgili veritabanı oluşturduğu iddia edildi. İngiliz Guardian gazetesinde Dan...

Kızgın Kuşlar Ajan mı? (28 Ocak 2014)

Angry Birds meğer bizi gözetleyip, fişliyormuş!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ’nun, akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalar sayesinde, kişisel bilgilerle ilgili veritabanı oluşturduğu iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesinde Dan Nolan imzasıyla yayınlanan ve NSA eski sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde, İngiliz ve Amerikan istihbarat kuruluşlarının harita, oyun ve sosyal paylaşım gibi akıllı telefonlara yüklenebilen çeşitli uygulamalar aracılığıyla kişisel bilgileri topladığı kaydedildi.

Uygulamalar arasında popüler “Angry Birds” oyunun ve Google’ın harita uygulamasının da yer aldığı, toplanan kişisel bilgiler arasında yaş, cinsiyet ve bulunulan mekan gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı belirtildi.

İstihbarat birimlerinin “sızdıran uygulamalar” olarak adlandırılan çok sayıda program üzerinden bilgileri ayıklama yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Angry Birds ve Google Maps dışında Facebook sosyal iletişim ağı müşterileri, Twitter ve LinkedIn, fotoğraf depolanan Flickr uygulamaları da yer alıyor.

İstihbarat birimlerinin ulaşabildiği uygulama bilgileri teknik ve özel olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Teknik kategoriye akıllı telefonun modeli ve onun tanımlayıcısı, özel kategoriye ise kullanıcının cinsiyeti, yaşı ve bulunduğu konum, medeni durumu ve bazı durumlarda cinsel tercihleri ve arkadaşlar listesi giriyor.