Akıllı Telefonlar İle Dedektiflik ve Köşe Kapmaca Dönemi Başlıyor!

Karşılaşmak istemediğiniz kişiler yakınıza geldiklerinde haber veren dedektif uygulaması Cloak ilgi göreceğe benziyor Cloak, tanıdıklarınızın Foursquare ve Instagram verilerini kullanarak onlarla karşılaşmanıza engel olan, “asosyal” olarak da adlandırılan ücretsiz dijital b...

Akıllı Telefonlar İle Dedektiflik ve Köşe Kapmaca Dönemi Başlıyor! (20 Mart 2014)

Karşılaşmak istemediğiniz kişiler yakınıza geldiklerinde haber veren dedektif uygulaması Cloak ilgi göreceğe benziyor

Cloak, tanıdıklarınızın Foursquare ve Instagram verilerini kullanarak onlarla karşılaşmanıza engel olan, “asosyal” olarak da adlandırılan ücretsiz dijital bir uygulama.

Kurucularının, “herkesin kaçmak istediği biri vardır” içgörüsüyle yaptığı uygulama genelde eski sevgililer ve eski sevgililerin arkadaşları için düşünülmüş.

Ancak uygulamanın iki yönlü kullanımı ve yararı var. Eski sevgiliniz, kavgalı ya da dargın olduğunuz bir arkadaşınız gibi karşılaşmak istemediğiniz kişilerle kötü sürprizler yaşamanızı önlüyor. Diğer bir yandan ise ‘kaçamak’lardaki yakalanma riskini ortadan kaldırıyor! Uygulama sayesinde artık eşinize, aile büyüklerinize, patronunuza, öğretmeninize uygun olmayan koşullarda yakalanmayacaksınız.

Özellikle görmek istemediğiniz biri/birileri varsa, alarm kurup sizin bulunduğunuz yere 80 metre yaklaştığında titreyerek size haber veriyor ve kesin lokasyon bilgisini uygulamanın gönderdiği bildirimlerle alabiliyorsunuz.

Elbette bunun tersi de mümkün. Eğer Cloak uygulaması bu kişilerin de akıllı telefonlarında yüklüyse ve sizin de dalgınlığınıza gelirse kuş gibi avlanabilirsiniz.

Kısacası akıllı telefon kullanıcılarının hayatına bu uygulama ile birlikte dedektiflik de girecek ve köşe kapmaca oynamaya başlayacaklar.

Sistem her ne kadar şu anda kim nerede üzerine eşanlı çalışsa da, yakın zamanda topladığı verileri değerlendirerek insan alışkanlıklarına göre de önerilerde bulunacakmış. Örneğin Ece her Pazar Rumeli Hisarı’nda brunch keyfi yapıyorsa, uygulama bu alışkanlığı belirtip, oranın yakınlarında olmamanızı da önerecekmiş.

Cloak şimdilik sadece iOS platformunda çalışıyor. Zaman içinde tutarsa ve insanların işine, bekledikleri gibi yararsa Android versiyonunu da yapmayı düşünülüyormuş.