‘Angry Birds’ Oldu ‘Spying Birds’!

Angry Bird’ün oynayanların kişisel bilgilerine ulaşmak için kullanıldığının iddia edilmesinin ardından oyunun yapımcısının internet sitesi hacklendi. Siteye, Angry Birds’ün (Kızgın Kuşlar) yerine, “Casus Kuşlar” (Spying Birds) görseli yerleştirildi. ABD Ulusal G...

‘Angry Birds’ Oldu ‘Spying Birds’! (30 Ocak 2014)

Angry Bird’ün oynayanların kişisel bilgilerine ulaşmak için kullanıldığının iddia edilmesinin ardından oyunun yapımcısının internet sitesi hacklendi. Siteye, Angry Birds’ün (Kızgın Kuşlar) yerine, “Casus Kuşlar” (Spying Birds) görseli yerleştirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA ile İngiltere’nin kardeş örgütü GCHQ’nun Angry Birds’ü (Kızgın Kuşlar), oyunu oynayanların kişisel bilgilerine uluşmak için kullandığının ortaya çıkması üzerine, uygulamanın yapımcısı Rovio’nun websitesi hacklendi. Şimdi siteye girildiğinde, şirketin en çok satan oyunu Angry Birds’ün (Kızgın Kuşlar) yerine, “Casus Kuşlar” (Spying Birds) görseli geliyor. Kuşun alnında da NSA logosu var.

Guardian gazetesinin haberine göre, saldırıyı, Suriye’deki Esad yönetimini destekleyen “Suriye Elektronik Ordusu” adlı hacker grubu Twitter’dan üstlendi. 2013 yılında, Amerika’nın çok okunan gazetelerinden The New York Times’a da aynı şekilde saldıran hackerlar, daha sonra oyun sitesinin bağlantısını kendi hesaplarından paylaştılar.

Oyunun Finlandiyalı yapımcı firması, kendilerinin hiçbir devletin istihbarat kurumuyla ilişki içerisinde olmadığını, reklam ağları gibi üçüncü tarafların sorumlu olabileceğini belirtirken, saldırının ardından sitenin hızlı bir şekilde düzeltildiği de bildirildi.