Sokaktan Belediye Başkanlığına

İspanya'da Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, Kent Savunması’nın adayı 41 yaşındaki aktivist Ada Colau Barselona’nın ilk kadın belediye başkanı oldu İspanya 35 milyon seçmenin kayıtlı olduğu yerel ve bölgesel seçimlerde geçe...

Sokaktan Belediye Başkanlığına (27 Mayıs 2015)

İspanya'da Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, Kent Savunması’nın adayı 41 yaşındaki aktivist Ada Colau Barselona’nın ilk kadın belediye başkanı oldu

İspanya 35 milyon seçmenin kayıtlı olduğu yerel ve bölgesel seçimlerde geçen yıl kurulan sol birlik partisi Podemos yüzde 25 oyla, ülkedeki iki ana partiden biri olan Sosyalist Parti'yi geçerek ikinci parti oldu.

Podemos’un desteklediği Barselona Kent Savunması’nın adayı 41 yaşındaki aktivist Ada Colau Belediye Başkanı seçildi. Barselona’nın ilk kadın belediye başkanı olan Ada Colau, seçim sonuçları belli olduktan sonra yaptığı açıklamada “Korku kampanyasına karşı umut ve heyecan kazandı” dedi.

Büyük değişimleri beraberinde getiren seçim sonuçları demokrasi tarihinde yeni bir döneme sahne oldu.

İpotek Mağdurları Platformu Sözcüsü olarak tanınan sol eğilimli kadın aktivist Ada Colau , Podemos, ICV, EUiA ve Procés Constituent partilerinin ortak adayı olarak seçime gitti ve Barcelona Belediye Başkanlığı yarışında en çok oyu aldı.

Ada Colau, “Eski bir dönemi, siyasi arenayı bir kaç büyük partinin yönettiği ve iki partili bir dönemi arkamızda bıraktığımız apaçık ortada. Halkın her dört senede bir, hiç bir şeyi değiştiremeyecekleri hissiyatıyla oy vermeye gittiği dönem artık sona erdi” dedi.

Hedefinin Barcelona’yı demokratik bir devrimin referansı haline getirmek olduğunu açıklayan Ada öncelikleri arasında yoksulluğa karşı acil durum planı ve yolsuzlukla mücadele birimlerinin oluşturulması olduğuna dikkat çekti:

“Bugünden itibaren (25 Mayıs) olası en büyük şeffaflığa yer vererek uyguladığımız siyaseti değiştirmeliyiz. Her bilgiye ulaşabilmeli, idari yönetimlerde neler olup bittiğini, nelerin çalındığını, siyasi partiler tarafından kontrol edilen yüksek kamu görevlilerini yakından tanımalı ve yeni bir düzen getirmeliyiz.”


Ada Colau, 2013 yılında katıldığı bankaları protesto eyleminde gözaltına alınmıştı.

Her bir oyun seçimlerde etkili olabileceğini göz ardı etmeyen Ada Colau seçim kampanyaları boyunca halkla yakından diyalog içerisinde oldu. 41 yaşında, kendisini “sıradan bir vatandaş” olarak nitelendiren Colau kirada oturduğunu, toplu taşıtları kullandığını ve globalleşme karşıtı olmadan önce her türlü işte çalıştığını söylüyor.

Ülkesinde ekonomik kriz mağdurlarının sözcüsü olarak tanınıyor…. Colau aşırı borçlanma, göçmelerin sınır dışı edilme politikası ve bankaların çıkarcı uygulamalarına karşı söylemleriyle biliniyor.

İspanya'da yerel seçimler ülkenin tamamında, bölgesel seçimler ise 17 bölgenin 13'ünde yapıldı. İktidardaki muhafazakar eğilimli Halk Partisi yüzde 27 oyla ilk sırada yer almasına karşın, 2011 seçimlerindeki yüzde 37 oy oranına göre 10 puan kaybetti.

Genel seçimler Kasım ayında yapılacak.