Kanser Riskini Tespit Eden Sütyen

12 Ekim ‘Dünya Meme Sağlığı Günü’. Meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gün boyunca çeşitli bilgilendirici toplantı ve etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’ta Avon sponsorluğunda gerçekleştirilen yürüyüş ve Nilüfer Konseri.  B...

Kanser Riskini Tespit Eden Sütyen (12 Ekim 2012)

12 Ekim ‘Dünya Meme Sağlığı Günü’.

Meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gün boyunca çeşitli bilgilendirici toplantı ve etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’ta Avon sponsorluğunda gerçekleştirilen yürüyüş ve Nilüfer Konseri.  Bilindiği gibi, pop müziğin sevilen isimlerinden Nilüfer’ de meme kanserine yakalanmış ve tedavi sonucu hastalığı yenmeyi başarmıştı.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de ‘erken teşhis’ çok önemli. Bu konuda kişisel kontrol olanağı sağlayan sütyen biçiminde yeni bir cihaz geliştirildi.

Mamografi çektirmek, pek çok kadının ihmal ettiği bir kontrol yöntemi. Doktora gitmek yerine, kadınlar, yeni geliştirilen Breast Tissue Screening Bra (meme dokusunu tarayan sütyen) ile herhangi bir kist oluşumu olup olmadığını sürekli olarak kontrol edebilecekler.

First Warning Systems tarafından geliştirilen cihaz, tümörleri besleyen kan damarının büyümesi ile ilişkili hücre sıcaklık değişimlerini ölçen bir sensör ile donatılmış. Sütyen tarafından algılanan veri, bir yazılım aracılığıyla herhangi bir tümör oluşumu olup olmadığını ortaya koyuyor.

Mamografinin doğruluk oranın %70 olduğu düşünülürse, %92,1 doğruluk oranı ile Breast Tissue Screening Bra’nın çok daha güvenilir bir kontrol yöntemi olduğu belirtiliyor.