Dijital Reklam Gelirleri Yavaşlamasına Karşın Rekor Kırmaya Devam Ediyor

IAB’nin 2012’nin ilk yarısı için açıkladığı dünyadaki 17 milyar dolarlık online reklam geliri hacmi, yeni bir rekoru da birlikteliğinde getirdi. İnteraktif Reklam Bürosu (Interactive Advertisement Bureau – IAB) yılın ilk altı ayı için dünyadaki online reklam harcamaları...

Dijital Reklam Gelirleri Yavaşlamasına Karşın Rekor Kırmaya Devam Ediyor (12 Ekim 2012)

IAB’nin 2012’nin ilk yarısı için açıkladığı dünyadaki 17 milyar dolarlık online reklam geliri hacmi, yeni bir rekoru da birlikteliğinde getirdi.

İnteraktif Reklam Bürosu (Interactive Advertisement Bureau – IAB) yılın ilk altı ayı için dünyadaki online reklam harcamaları rakamlarını açıkladı.

2012’nin ilk yarısında online reklam hacmi 17 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu rakam sektörde yeni bir rekor anlamına geliyor. Buna karşın online reklam hacmindeki artışta bu yıl önemli bir yavaşlama yaşanmış olması da gözden kaçmadı.

Online reklam geliri 2011’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artış gösterirken bu yıl aynı dönem karşılaştırmasında artış yüzde 14 düzeyine geriledi.

IAB’nin raporunda ön plana çıkan diğer sonuçlar şu şekilde:

•   Mobilde online reklam 2011’in ilk yarısında 636 milyon dolarken bu rakam bu yılın ilk yarısında yüzde 95 artarak 1,2 milyar dolara yükseldi.
•   Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 900 milyon dolar olan dijital video reklamları bu yıl yüzde 18 artarak 1 milyar dolara ulaştı.
•   Arama motoru alanındaki reklam gelirlerinde artış yavaşlayarak devam etti. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 6,8 milyar dolar olan hacim yüzde 19 artarak 8,1 milyar dolara ulaştı.
•   Reklam görüntüleme alanında oluşan hacim geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre yüzde 4 artarak 5,6 milyar dolara yükseldi. Toplam online reklam gelirlerinin yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturdu.
•    Perakende sektöründen sağlanan reklam geliri reklam gelirlerinin yaklaşık 5’te 1’ini oluşturdu. İkinci sırada ise sağladığı 2,2 milyar dolarlık reklam geliri ile otomotiv sektörü yer aldı.

TÜRKİYE’DE 2012’İN İLK ALTI AYINDA ONLİNE REKLAM HARCAMALARININ TOPLAMI 416,77 MİLYON TL OLDU.  GEÇEN YILIN İLK YARISINA GÖRE YÜZDE 34.4’LÜK ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

IAB Türkiye Dijital Reklam Harcamaları // AdEx-2012 Altı Ay Raporu’na göre;

• Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta, in game advertising gibi

uygulamalardan oluşan internet reklam yatırımları toplamı; 416,77 milyon TL,

• Gösterim/tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam

yatırımlarından oluşan “Display Reklam Yatırımları”; 169,10 milyon TL,

• Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan “Arama Motoru

Reklam Yatırımları”; 196,53 milyon TL,

• Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS’den oluşan “Mobil Reklam Yatırımları”

14,94 milyon TL,

• İlan sayfaları reklam yatırımları 32,74 milyon TL olurken, e-posta ve in game

advertising reklam yatırımları toplamı 3,46 milyon TL olarak gerçekleşti.

IAB Türkiye 2012 ilk altı ay Dijital Reklam Harcamaları*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm rakamlar IAB Türkiye tahminidir. Yaratıcı işler, CRM çalışmaları, SEO yatırımları hariçtir.