İzmitli Girişimci Nutella’ya Rakip Oldu!

İzmit’te ‘Fındıkçı Ali’ markasıyla fındık ağırlıklı gıda toptancılığı üzerine hizmet veren Gürfındık Ltd. Şti. “NutyAli” adıyla ürettiği kakaolu fındık kremasını piyasaya sürdü Kocaeli’de paketli acıbadem kurabiyesi ile piyasaya giren Fındıkçı Ali, pak...

İzmitli Girişimci Nutella’ya Rakip Oldu! (9 Temmuz 2014)

İzmit’te ‘Fındıkçı Ali’ markasıyla fındık ağırlıklı gıda toptancılığı üzerine hizmet veren Gürfındık Ltd. Şti. “NutyAli” adıyla ürettiği kakaolu fındık kremasını piyasaya sürdü

Kocaeli’de paketli acıbadem kurabiyesi ile piyasaya giren Fındıkçı Ali, paketli fındıklar ve fındık ezmesinden sonra, bu kez de kakoulu fındık kreması NutyAli’yi pazara sundu.

Giresun’un en kaliteli fındıklarından Fındıkçı Ali markası ile üretim yapan Gürfındık’ın ortakları Ali Özgür Gürol ve İsmail Ersan Gürol.

Ali Özgür Gürol, şirketin kuruluş ve markanın doğuş öyküsünü şöyle anlatıyor:

“İlk 2004 yılında Gür Ticaret Gıda İmalatı ve Toptan Gıda Dağıtımı olarak kurulduk. 2006 yılında FındıkçıAli markasıyla Acıbademi paketli üretmeye başladık.2007 yılında da paketli fındıkları üretmeye başladık.  Acıbadem ürününü paketleyip pazara sunan, müşterinin ayağına götüren, Türkiye’deki ilk firmalardanız.  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan tescilimizi aldık.  Daha sonra Fındık ezmesi ürettik. Hem kahvaltıda tüketebileceğiniz cam kavanozlarda hem de elde tüketebileceğiniz küçük kaselerde üretiyoruz. Şimdi yeni bir marka çıkarıyoruz. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi NutyALi kakaolu fındık kreması ürünümüzü piyasaya sürüyoruz.

Fındıkla yapılabilen, içinde fındık içeren tüm ürünleri yapmayı hedefliyoruz.  Türkiye olarak Dünya’da üretilen fındığın % 70’ini biz üretiyoruz ve bu fındığın % 80’ini ihraç ediyoruz. Sonra yurt dışına ihraç ettiğimiz fındığı mamul madde olarak geri alıyoruz. Bizim hedefimiz kendi ürettiğimizi fındığın yurt içinde çeşitli ürünlerle tüketimini arttırmak.

Mesala Almanya’da kişi başına düşen fındık tüketimi yılda 17 kg iken Türkiye’de bu oran 1,5 kilo. Amacımız sağlığa oldukça faydalı olan fındığın ülkemizde de tüketimini arttırmak.”

 

     

 

NUTELLA, TÜRK FINDIK DEVİ OLTAN GIDA’YI SATIN ALIYOR

Bu arada aynı sektörde bir başka ilginç gelişme daha yaşandı. Dünyaca ünlü Nutella’yı üreten İtalyan çikolata devi Ferrero’nun, Türk fındık devi Oltan Gıda’yı satıldığı söyleniyor.

1.3 milyar TL’lik yıllık cirolu Türk fındık devi Oltan Gıda, İtalyan Ferrero’ya satılıyor. Satışta bu sezon fındıkta meydana gelen ‘don’ olayı ve maliyetlerdeki artışın etkili olduğu ileri sürülüyor.

Oltan Gıda, Türkiye’de fındık ihracatının üçte birini tek başına yapıyor. Bu kadar büyük bir firmanın yabancı biri tarafından satın alınması ise piyasanın yabancı kontrolüne geçebileceği endişesini doğurdu.