15 Bin Metal İşçisi Greve Çıktı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası’na üye yaklaşık 15 bin işçi bugün toplam 10 ildeki 22 fabrikada greve çıktı Birleşik Metal- İş ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi g&o...

15 Bin Metal İşçisi Greve Çıktı (29 Ocak 2015)

DİSK’e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası’na üye yaklaşık 15 bin işçi bugün toplam 10 ildeki 22 fabrikada greve çıktı

Birleşik Metal- İş ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı. Bunun üzerine Birleşik Metal- İş sendikası grev kararı aldı.

İstanbul, Gebze, Bursa, Bilecik, Kocaeli, İzmir, Osmaniye, Hatay, Mersin ve Konya'daki 22 fabrikada işçiler bu sabah greve çıktılar.

Grevin sembolik başlangıcı bu sabah Gebze’deki fabrikaların önünde yapıldı. Saat 09:00'da başlatılan grev eylemine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu ve Birleşik Metal- İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu da katıldı. Serdaroğlu ve Beko birer konuşma yaptılar.

Cengiz Makine önünde bir araya gelen işçilere ve onları destekleyen siyasi parti ve kurumların üyelerine seslenen Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sırtlarına yüklendikleri sorumlulukların farkında olduklarını belirterek, “Tarihsel ve sınıfsal görevlerimizin farkındayız, İşçileri istemedikleri sözleşmelere mahkum eden anlayışa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, Kocaeli Sanayi Odası’nın grevin yapılmaması yönünde yapmış olduğu açıklamaya değinerek, “Birileri grevimizin sağlık ve güvenlik açışından engellenmesini Bakanlar Kurulu’na sunacakmış. İşçilerin sağlığını bu kadar düşünüyordunuz, yaşanan iş cinayetlerinde neredeydiniz, Soma’da, Torunlar’da, Ermenek’te neredeydiniz” diye sordu.

Fabrikalara grev pankartları asıldıktan sonra işçiler “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” ve “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarıyla Gebze Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler.

Üç koldan yürüyüş ile Gebze Kent Meydanı’na gelen işçiler, burada kendilerine destek için gelen DİSK üyesi sendikalar, emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri ile buluştular. Konuşmaların ardından halaylar çekildi.

Fotoğraflar Twitter’den derlenmiştir.