Fındık Fıstık Offf!

Bu haber çikolata sevenlerin ağzının tadını kaçıracak! Dengesiz hava koşulları nedeniyle yaşanılan rekolte düşüklüğü ve spekülatif piyasa koşulları fındık ve Antep fıstığı fiyatlarını uçurdu. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ine yakını sağlayan Türkiye’de, ...

Fındık Fıstık Offf! (20 Ağustos 2014)

Bu haber çikolata sevenlerin ağzının tadını kaçıracak!

Dengesiz hava koşulları nedeniyle yaşanılan rekolte düşüklüğü ve spekülatif piyasa koşulları fındık ve Antep fıstığı fiyatlarını uçurdu.

Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ine yakını sağlayan Türkiye’de, ilkbaharda Karadeniz bölgesini olumsuz etkileyen don olayları nedeniyle yaşanılan rekolte düşüklüğü fiyatları tavan yaptırdı. Olumsuz hava koşulları ve halen bahçelerde hasadın devam etmesinden dolayı pazara neredeyse hiç fındık inişi olmaması, bu sezonun geçen yıldan yüksek fiyatla açılmasına neden oldu.

Türkiye’de fındık ihracatının üçte birini tek başına gerçekleştiren 1.3 milyar TL’lik yıllık cirolu Türk fındık devi Oltan Gıda geçtiğimiz ay dünyaca ünlü Nutella’yı üreten İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satılmıştı. Satışta bu sezon fındıkta meydana gelen ‘don’ olayı ve maliyetlerdeki artışın etkili olduğu ileri sürülüyor. Bu kadar büyük bir firmanın yabancı biri tarafından satın alınması ise piyasanın yabancı kontrolüne geçebileceği endişesini doğurmuştu.

Antep Fıstığı da Karaborsada

Stokçular “yeşil altın” olarak bilinen Antep fıstığına el attı. Antep fıstığının yalnızca fiyatının artmasına sebep olmakla kalmayan karaborsacılar, bezelye ve benzeri ürünlerle piyasaya “fıstıklı baklava” diye sunulan sahte baklavaların da yaygınlaşmasına neden olurken, dünya devi yabancı çikolata markaları fıstık siparişlerinden iptal ettirmeye başladı. Karaborsa yüzünden Türkiye pazarda ikinciliği de ABD’ye kaptırdı.

Çikolatanın Tadı Kaçacak!

Fındık ve Antep fıstığı fiyatlarındaki bu hızlı artıştan en çok çikolata endüstrisi etkilenecek. Özellikle uluslararası çikolata üreticileri sektörde kriz yaşanabileceği konusunda endişelerini dile getiriyor ve çikolata fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olacağını söylüyorlar.

Sonuçta çikolata severlerin önümüzdeki aylarda ağızlarının tadı biraz kaçacak gibi görünüyor.