‘İtibarını’ Hiç Düşünmeyen Bir Cumhurbaşkanı!

Dünyanın en zengin ülkelerinden Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Niinistö, Türkiye’ye THY’nın tarifeli seferi ile ekonomi sınıfında yolculuk ederek geldi Bir dizi ziyaret ve temas için Türkiye’ye gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niini...

‘İtibarını’ Hiç Düşünmeyen Bir Cumhurbaşkanı! (14 Ekim 2015)

Dünyanın en zengin ülkelerinden Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Niinistö, Türkiye’ye THY’nın tarifeli seferi ile ekonomi sınıfında yolculuk ederek geldi

Bir dizi ziyaret ve temas için Türkiye’ye gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün, THY’nin tarifeli uçağıyla aktarma yaparak İstanbul’a geldiği ortaya çıktı. Dünyanın en zengin devletleri arasında olan Finlandiya’nın en tepedeki ismi Niinistö, gazetecilere tarifeli uçak içinde oturduğu acil çıkış kapısı önünde açıklamalar yaptı.

‘Saray’ değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelen ve mütevazı kişiliğiyle bilinen Niinistö, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin de kinayeli sözler söylemişti. Ülkesinin kişi başı milli geliri Türkiye’nin 5 katı olan Niinistö, kendi Cumhurbaşkanlığı “Sarayı” için “Burası tamirdeydi. Duvarları boyandı. Orijinal renklere sadık kaldılar. Evet biz Finlandiya’da saraylar kullanmadık. Biz her zaman yoksul bir ülkeydik” demişti.

Sauli Niinistö  ziyaret edeceği Cumhurbaşkanlığı Sarayı için ise  “Umarım kaybolmam. Binden fazla odası olduğunu okudum. Belki yanımda pusula olabilir” demişti.

Hep ekonomi sınıfında uçuyor

Sauli Niinistö’nun genel olarak ekonomi sınıfında uçtuğu öğrenildi. Niinistö’nün uçarken acil çıkış kapısına oturduğu fotoğraflar da Finlandiya basınında yer aldı. Söz konusu bilgi Fin basınında da gündem oldu.

Finlandiya, dünyanın en zengin ülkelerinden

Çeşitli araştırma kuruluşları ve üniversiteler tarafından yayınlanan dünya genelindeki ekonomik-toplumsal – siyasal –insansal araştırma raporlarında Finlandiya olumluluk sıralamasında hep en üst sıralarda yer alıyor. Türkiye ise ne yazık ki tam tersine hep son sıralarda yer alıyor. Finlandiya’nın kişi başına düşen mili geliri de, 10 bin dolar olan Türkiye’nin tam beş katı yani 50 bin dolar.

İşte bu araştırmalardan bazılarının sonuçları:

Finlandiya, AR-GE ve bilgi ekonomisinde de dünyada ilk sıralarda yer alıyor

Finlandiya, dünyanın en mutlu ve huzurlu ülkeleri arasında altıncı sırada