Sosyal medyayı sallayan Twitter’ın yeni başkanı Omid Kordestani kimdir?

KAMİL ERYAZAR Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Omid Kordestani, zorlu yaşam öyküsü ve ‘soyadından’ dolayı sosyal medyayı salladı Son günlerde adı işten çıkarma haberleri ile gündeme gelen ve göreceli zor...

Sosyal medyayı sallayan Twitter’ın yeni başkanı Omid Kordestani kimdir? (15 Ekim 2015)

KAMİL ERYAZAR

Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Omid Kordestani, zorlu yaşam öyküsü ve ‘soyadından’ dolayı sosyal medyayı salladı

Son günlerde adı işten çıkarma haberleri ile gündeme gelen ve göreceli zor günler yaşayan Twitter’ın İdari Başkanlığı’na Omid Kordestani atandı. Google'ın eski yöneticisi olan Omid Kordestani'nin başkanlığa atandığını, geçen hafta vekaleti ‘asaleten’e çevrilen Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Twitter’daki hesabından duyurdu.

Omid Kordestani’nin kim olduğuna ilişkin ayrıntılara geçmeden önce en ilginç bilgiyi verelim: Her şeyden önce Kordestani bu göreve atanana kadar aktif bir Twitter kullanıcısı değildi. Beş buçuk yıl içerisinde şimdiye kadar sadece 8 tweet atmıştı. Takipçi sayısı da 1000’in altındaydı.

Göreve atandıktan sonra ise hesabını aktifleştirerek, duygu ve düşüncelerini Twitter’dan paylaştı. "Muhteşem bir işle Dünya'yı dönüştüren bir şirkette bulunmak çok nadir bir şey" ifadesinin kullanan Kordestani, daha önce Netscape, Google ve şimdi de Twitter'da çalışmakla iyi bir talihi olduğunu paylaştı.

İran’dan Amerika’ya uzanan başarı öyküsü

İran'ın başkenti Tahran'da doğan 52 yaşındaki Omid Kordestani, babasının ölümünün ardından 1977 yılında 14 yaşındayken ABD’nin California eyaletine bağlı San Jose kentine göç etti. Stanford Üniversitesi‘nde Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede İşletme Yüksek Lisansı yaptı.

Google’daki görevinden önce Hewlett-Packard (HP) ve 1990’lı yılların en büyük internet şirketi olarak kabul edilen Netscape’te çalışan Kordestani, Sergey Brin ve Larry Page ile birlikte Google’un kurucularından ve beyin takımından sayılıyor.

Dijital bilişim teknolojisi zenginleri arasında

Omid Kordestani 1999 yılında Google’un 11. çalışanı olarak işe başladı. Uzun süre ara verdikten sonra 2014 ortasında üst düzey yönetici olarak döndüğü Google şirketi tarafından 123 milyon dolar kar payı ile ödüllendirildi.

Bloomberg’in haberine göre, Kordestani, kar payı olarak kendisine verilen“C tipi” sınırlı Google hisseleri sayesinde 2014 yılında servetine servet kattı. Kaliforniya merkezli “The Mountain View” web şirketinin verilerini dayanak gösteren Bloomberg, Kordestani’nin 2014’te yalnızca sahip olduğu “C tipi” sinirli yetkilere sahip hisse senetlerinden 118 milyon dolar kazandığını, toplam prim tutarının ise 123 milyon dolar olduğunu yazdı.

Alphabet markasını yapılandırdı

Haberde, Kordestani’nin 2018 yılına kadar Google ile anlaşma yaptığı belirtilirken, Google Sözcüsü Rob Shilkin’in ise, Kordestani’ye ödenen primlere yönelik bir açıklama yapmaktan kaçındığı belirtildi. Haberde ayrıca Google’un diğer ortaklara ödediği rakamlara da yer verildi ve toplam rakamın 14,5 milyar dolar olduğu kaydedildi. Bloomberg’in verilerine göre, Kordestani, 2004-2008 yılları arasında sattığı hisse senetleri sayesinde Google’a 1 milyar dolar gelir kazandırdı.

2008 yılında Google’da ayrılan Kordestani, 2014 ortalarında bu kez dünyanın bir numaralı online arama motoruna üst düzey danışman ve şirketin tepe yöneticisi olarak geri döndü.

Kordestani, son olarak Google'ı da bünyesinde bulunduran Alphabet markasının yapılandırılmasında görev aldı.

Time dergisinin listesinde

Time dergisi, girişimcilik yönü nedeniyle Kordestani’yi 2006 yılında “dünyanın en etkili 100 ismi” arasında gösterdi. Derginin tanıtım yazısında, 1963 doğumlu Kordestani’nin, Google için yaptığı projelerin önemini anlatmak için Apple’ın 1984’te ilk yaptığı bilgisayar örnek verildi. Yazıda, Kordestani için “Ürün geliştirme hırsı ile Google’un arkasındaki asıl beyin” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal faaliyetleri

Kendisini İranlı olarak tanıtan Kordestani, aynı zamanda İran-Amerikan toplumuna yönelik sosyal faaliyetlere de destek veriyor.

TT listesinde en üstte

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey tarafından başkan olarak atandığı duyurulduktan sonra, Omid Kordestani çok kısa bir sürede en çok konuşulan kişi olarak da dünyada ve Türkiye’de Trending Toping listesinde en üst sıraya yükseldi.

Zor durumdaki Twitter’a taze kan

Aynı zamanda mobil ödeme firması Square'i de yöneten Jack Dorsey'in iki görevi birden idare edemeyebileceği yönündeki spekülasyonları gidermek adına şirket yöneticileri, yönetim kurulu başkanının dışarıdan bir isim olmasını istedi.

Kordestani aynı zamanda Twitter’a üst düzey yönetici olarak ‘dışarıdan’ atanan ilk kişi oldu.

Dorsey'in bu yıl içinde halka arz edilecek Square ile Twitter'ı yönetebileceği konusunda doğan endişelerin ardından, Twitter iş gücünün yüzde 8'ini çıkaracağını açıklamıştı. Twitter'ın kurucularından olan ve 2011 yılından bu yana da Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Dorsey, Temmuz ayında Dick Costolo'nun istifasının ardından geçici CEO olarak atanmış, geçen hafta da bu göreve asaleten getirildiği duyurulmuştu.