İşte Yeni Apple’lar, Özellikleri ve Fiyatları

Apple düzenlediği geleneksel lansman etkinliğinde yeni ürünleri iPhone 6s, iPad Pro, Apple TV ve işletim sistemi iOS 9’u tanıttı Apple, artık her yıl Eylül ayının ikinci haftasında gelenekselleştirdiği yeni ürün tanıtım etkinliğini yine ABD'nin ...

İşte Yeni Apple’lar, Özellikleri ve Fiyatları (10 Eylül 2015)

Apple düzenlediği geleneksel lansman etkinliğinde yeni ürünleri iPhone 6s, iPad Pro, Apple TV ve işletim sistemi iOS 9’u tanıttı

Apple, artık her yıl Eylül ayının ikinci haftasında gelenekselleştirdiği yeni ürün tanıtım etkinliğini yine ABD'nin San Francisco kentindeki Bill Graham Civic Auditorium'da gerçekleştirdi. “Hey Siri, give us a hint” adı verilen 2015 etkinliğinde sırasıyla Tim Cook ve Phil Schiller sahne alarak ürünleri tanıttılar.

iPAD PRO

Özellikle profesyonel kullanım için tasarlanan 12.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip yeni iPad Pro, Pencil ve Smart Keyboard adı verilen aksesuarlarla birlikte kullanılabiliyor.

Apple'ın 'bugüne kadar geliştirdiği en güçlü iPad' olarak tanımladığı iPad Pro, A9X işlemci kullanıyor. 6.9 mm kalınlığa sahip olan tablet bilgisayar, Pencil adı verilen aksesuar yardımı ile basınca duyarlı şekilde kullanılabiliyor ve bu sayede çizim gibi işler yapılabiliyor. Üzerinde pil bulunan Pencil aksesuarı, Lightning portu sayesinde şarj oluyor.  Ayrı olarak satılan kalemin ABD fiyatı ise 99 dolar olarak açıklandı. Ürünle beraber duyurulan bir diğer aksesuar ise Smart Keyboard oldu. Hem kılıf hem klavye olan bu aksesuar ise 169 dolardan satılacak. 

A9X çip kullanan iPad Pro, 10 saat pil ömrü, 4 adet hoparlör, 2,732×2,048 piksel (5.6 milyon) ekran çözünürlüğü, 8 Megapiksel ana kamera, HD ön kamera, 802.11 ac desteği gibi özelliklere sahip. 32 GB kapasiteli modelin ABD fiyatı 799 dolar olarak açıklandı. 64 GB kapasiteli sürüm 949, 128 GB kapasiteli sürümün fiyatı ise 1079 dolar olacak. Yeni tablet bilgisayarın Kasım ayından itibaren satışa sunulacağı açıklandı.

Akıllı Kalem Sürprizi 

iPad Pro'da fiziksel klavye bulunacak. Bir sürprize imza atan Apple, stylus kalemini tanıttı. Kalemin adı Apple Pencil olarak duyuruldu. 

Söz konusu akıllı klavye iPad'e güç ve data aktarımı yapan akıllı bağlantı noktasından cihazla birleşiyor  ve  bluetooth bağlantısını sayesinde iPad ile bağlantı kurabiliyor.

Apple, sektördeki en büyük rakiplerinden biri olan Microsoft ile bazı konularda işbirliğine gitme kararı aldı. Anlaşma kapsamında iPhone ve iPad gibi Apple cihazlarında bulunan Microsoft uygulamalarına verilecek olan destek artırılacak.

iPHONE 6S ve iPHONE 6S PLUS

Yeni iPhone modellerinde '3D Touch' (3 boyutlu dokunuş)  adı verilen bir özellik yer alıyor.

Bu uygulama sayesinde kullanıcıların ekrana yaptıkları dokunuşların baskı gücünü algılayabilen cihaz, kullanıcıların bu yolla kısa yol oluşturmalarına imkan sağlayacak.

iPhone 6'da 8 megapiksellik bir kameraya yer veren Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta 12 MP iSight kamera bulunduğunu duyurdu.

Bu kamera 4K video çekilmesine imkan sağlıyor. Yeni modellerin ön kamerası ise 5 MP çözünürlüğünde. 'Live Photos' (Canlı Fotoğraflar) ismi verilen yeni özellik ile de 3D Touch özelliğini kullanarak fotoğrafı hareket ettirebiliyorsunuz.  Buna ilaveten yeni iPhone'lar 2'nci nesil Touch ID ile geliyor.

Yeni iPhone modellerinde 3'üncü nesil A9 işlemci bulunacak. A9 akıllı cihazın grafik birimini yüzde 90 oranında artıracak.

Yeni iPhone modelleri16, 64, 128 GB depolama seçenekleri ile raflardaki yerini alacak. iPhone 6S'in ABD'deki 2 yıllık kontratlı fiyatı 199 dolar, iPhone 6S Plus'unki ise 299 dolar olarak açıklandı.  Akıllı cihazlar 25 Eylül'de satışa sunulacak. 

Yeni işletim sistemi iOS 9 ile lgili de bir açıklama yapan Apple, iOS 9'un 16 Eylül'de kullanıma gireceğini duyurdu.

APPLE TV

Apple TV özellik bakımından yenilenerek dokunmatik bir kumanda, kendine özel işletim sistemi ile kullanıcılara sunulacak.

Yeni Apple TV, tvOS işletim sistemi üzerinde çalışacak. Bu yeni işletim sistemi sadece Apple TV’ye özel ancak iOS üzerinde geliştirilmiş. Bu işletim sistemiyle birlikte bugünden itibaren geliştiricilere SDK’de açıldı bununla birlikte geliştiriciler yeni Apple TV için özel uygulamalar geliştirebilecekler. Dikkat çeken bir diğer özellik de yeni kumandanın üzerinde direk Siri’yi çalıştırabileceğiniz buton olması.  Kumandaki üzerindeki dokunmatik ekran sayesinde de videolarda sahneleri ileri geri almak çok daha kolay ve rahat bir hale getirilmiş.

64-Bit A8 ile gelecek yeni Apple TV üzerinde aynı zamanda Ethernet ve HDMI portları da bulunacak. 32 ve 64 hafıza seçenekleriyle piyasaya sürülecek olan yeni Apple TV’nin 32 GB için belirlenen satış fiyatı 149, 64 GB için belirlenen fiyatı ise 199 dolar. Tabi bunların ABD fiyatı olduğunu belirtelim. Yeni Apple TV Ekim ayının sonunda 80‘den fazla ülkede satışa sunulacak.