Twitter bu kez gerçekten satılıyor!

Yıllardır satıldı satılıyor söylentisi hiç bitmeyen sosyal medya devi Twitter’i almak için sektör içinden ve dışından büyük markalar sıraya girdiler. Google ve Apple’dan sonra eğlence devi Walt Disney’in de satın almaya niyetli f...

Twitter bu kez gerçekten satılıyor! (27 Eylül 2016)

Yıllardır satıldı satılıyor söylentisi hiç bitmeyen sosyal medya devi Twitter’i almak için sektör içinden ve dışından büyük markalar sıraya girdiler. Google ve Apple’dan sonra eğlence devi Walt Disney’in de satın almaya niyetli firmalar arasında adı geçmeye başladı.

Bloomberg'in ulaştığı kaynaklara göre, dünyanın en büyük animasyon yapım şirketi ve eğlence devi Walt Disney Co., olası bir satışta ne kadar teklif verileceğine ilişkin finansal danışmanlarıyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Uzmanlara göre Mickey Mouse'un yaratıcısı, Twitter'ı satın alarak video yayın stratejisini geliştirmeyi ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili olarak iki taraftan da resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

'Disney, kendisini daha fazla insana ulaştıracak teknolojilere yatırım yapıyor'

Monness Crespi Hardt & Co.'nun İnternet Analisti James Cakmak, Bloomberg News'a yaptığı açıklamada insanların giderek kablolu yayınlardan uzaklaştığı ve daha ucuz olan Apple TV, Youtube, Netflix gibi internet tabanlı yayınlara yöneldiği bir dünyada, Disney'in de stratejisini değiştirmek istediğini söyledi. Cakmak, Disney'in kendilerini daha fazla insana ulaştıracak teknolojilere yatırım yaptığını ifade etti.

Disney'in Twitter'ı alması durumunda, 'eğlenceli' bir Disney karakterinin logo olarak kullanılabileceği hızla yayılan espriler arasında.

Twitter ile ilgilenen tek firma Walt Disney değil

Twitter'la ilgilenen tek firma Walt Disney değil. ABD'li yayın kurumu CNBC, geçen hafta, Google ve Salesforce'un sosyal medya devini satın almaya niyetli olduğunu duyurmuş, ardından Twitter hisseleri açılışta yüzde 19'a varan prim yapmıştı.

'Apple da Twitter'ın peşinde' iddiası

Apple ve milyarder medya patronu Rupert Murdoch da kulislerde konuşulan diğer taliplerden. Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer ile Suudi Prens Alwaleed Bin Talal da, hakkında şirketten önemli oranda hisse satın alacağı yönünde iddiaların gündeme geldiği isimlerden.