Apple’ın 7 Eylül’de tanıtacağı yeni ürünler

Apple geleneksel yıllık sonbahar lansmanını bu yıl 7 Eylül’de yapacak. Bu lansmanda tek tanıtacağı ürünün iPhone 7 serisi olmayacağı ve MacBook serisini de güncelleyebileceği konuşuluyor. Uzun bir süredir beklenen Apple iPhone 7 için artık son ...

Apple’ın 7 Eylül’de tanıtacağı yeni ürünler (2 Eylül 2016)

Apple geleneksel yıllık sonbahar lansmanını bu yıl 7 Eylül’de yapacak. Bu lansmanda tek tanıtacağı ürünün iPhone 7 serisi olmayacağı ve MacBook serisini de güncelleyebileceği konuşuluyor.

Uzun bir süredir beklenen Apple iPhone 7 için artık son düzlüğe girildi. Dünyanın en ikonik akıllı telefonu olan iPhone, 7 Eylül Çarşamba günü yeni modeli ile karşımıza çıkacak. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri beklentiler konusunda başı çekiyor. Ancak üçüncü bir iPhone modelinin varlığından da sıkça söz ediliyor.

iPhone 7’nin teknik özellikleri

Apple iPhone 7, 4.7 inç ekran boyutu ve 1334 x 750 piksel çözünürlük ile gelecek. 16nm FinFET mimarisindeki Apple A10 yongasına ek olarak 2 GB RAM de dikkat çekiyor. Cihazda 1960 mAh kapasiteli bir batarya yer alacak. 1/2.6 büyüklüğündeki kamera sensörünün yanı sıra f/1.9 diyafram ve 12 MP kamera olacağı da iddia ediliyor.

Asıl önemli detaylar ise iPhone 7 Plus modelinde gözlemleniyor. 5.5 inç büyüklüğündeki Full HD ekran (1080 x 1920 piksel) pek dikkat çekici değil. Ancak 1/3 büyüklükteki kamera sensörü burada fark yaratıyor. f/1.9 diyafram ve 12 MP korunmuş. 3 GB RAM de dikkat çeken bir başka detay. Cihazda 2910 mAh kapsiteli bir batarya olacağı iddia ediliyor.

iPhone 7'nin fiyatı tekno bloglarda yer alan iddialara göre 749 dolar olacak. iPhone 7 Plus'ın fiyatı ise 849 dolardan başlayacak. Tahmini olan bu fiyatlara vergilerin de eklenmesiyle ülkemizde en düşük iPhone 7 fiyatı 3200 TL, iPhone 7 plus fiyatı ise 3499 TL civarı olacak gibi gözüküyor. Apple'a yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Apple Türkiye’de bir operatörle anlaşarak eski iPhone’ları alıp, yerine piyasaya çıkacak iPhone 7 verecek.

MacBook serisi güncellenecek

Apple düzenleyeceği bu etkinlikle iPhone 7’nin yanı sıra iMac masaüstü, MacBook Air ve MacBook Pro diz üstü modellerini tanıtabilir. iMac için LG ile çalışan şirketin yeni iMac modeli 5K çözünürlüğe sahip olacak. Ürünlerin bir kısmı bu yılın sonuna doğru piyasaya çıkabilir.

 Apple, 7 Eylül’de San Francisco’da düzenleyeceği etkinliğin yıldızının yeni iPhone olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Bloomberg’de yer alan habere göre, şirket iMac masaüstü bilgisayarlarının, MacBok Air ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının yeni versiyonlarını da duyurmaya hazırlanıyor. Apple’ın listeye LG ile birlikte hazırladığı 5K bir monitörü de ekleyebileceği belirtiliyor. Apple’a yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, şirket bu ürünlerden bazılarını 2016 sona ermeden piyasaya sürecek.

Yeni bilgisayarlar için Ekim ayında ayrı bir etkinlik düzenlenebilir

MacBooklar güncellenecek ancak önümüzdeki hafta düzenlenecek olan etkinlikte görmeme olasılığımız da var. Şirket Ekim ayında düzenlediği ve genelde yeni iPad serisini tanıttığı donanım etkinliğinde bilgisayarlarını görücüye sunabilir.

Çünkü Apple’ın yeni bilgisayarlarını 7 Eylül’deki etkinliğinde tanıtmayacağı ve bunun için ekim ayında ayrı bir etkinlik düzenleyeceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Şirket, Ekim ayında genellikle yeni iPad modellerini görücüye çıkarırdı. Ancak Bloomberg’in haberine göre, Apple bu sonbaharda yeni bir iPad tanıtmayacak. Şirket bunun yerine iPad Pro’yu kullanıcıların gözünde daha cazip hale getirecek yazılım özellikleri üzerine odaklanacak. Söz konusu özellikler arasında uygulamalar içine Apple Pencil ile dipnot yerleştirmek gibi yenilikler bulunuyor. Yeniliklerin önümüzdeki yılın başında yayınlanacak bir güncellemeyle kullanıcılara ulaştırılabileceği veya bir yıl sonra gelmesi öngörülen iOS 11 ile kullanıcılara sunulabileceği belirtiliyor.

Apple MacBook Air serisine USB-C girişi ekleniyor

Apple MacBook Air serisine, tıpkı geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan MacBook’ta olduğu gibi, USB-C girişi eklemeyi planlıyor. Yeni iMac’te de görüntü performansı açısından kayda değer bir iyileştirme yapılacağı söyleniyor. Şirketin masaüstü ve dizüstü bilgisayar serilerinde yapacağı değişiklikler hakkında konuşulanlar şu an için bunlarla sınırlı kalıyor. LG ile birlikte hazırlanan 5K monitörün ise sonlandırılan Thunderbolt ekranın yerini alabileceği söyleniyor.

En büyük değişikliğin ise MacBook Pro’da gerçekleştirileceği konuşuluyor. Dizüstü bilgisayarın daha düz bir klavye tasarımı sayesinde inceleştirileceği ve klavyede şirketin “Dinamik İşlev Hattı” olarak adlandırdığı özel bir OLED ekran bulunacağı söyleniyor. Yeni klavyeye dair haberler, bundan birkaç ay önce Apple ürünlerine dair isabetli öngörüleriyle tanınan analist Ming-Chi Kuo tarafından da gündeme taşınmıştı.