İnternette çapkınlık yapanların kişisel bilgilerinin açıklanması, dünya çapında bir skandala dönüştü

Türkçe versiyonu da olan ve Türkiye’de de kullanılan Kanada merkezli global online çapkınlık sitesi ashleymadison.com’u hack’leyen siber korsanların, 38 milyon kullanıcının bilgilerini ayrıntılarıyla yayınlamasıyla başlayan skandal dünya &c...

İnternette çapkınlık yapanların kişisel bilgilerinin açıklanması, dünya çapında bir skandala dönüştü (21 Ağustos 2015)

Türkçe versiyonu da olan ve Türkiye’de de kullanılan Kanada merkezli global online çapkınlık sitesi ashleymadison.com’u hack’leyen siber korsanların, 38 milyon kullanıcının bilgilerini ayrıntılarıyla yayınlamasıyla başlayan skandal dünya çapında büyüyor

Siber korsanlar, gizlilik esası ile çalışan siteyi hack'leyen ekip, 38 milyon kullanıcının isim, adres, kredi kartı numaraları, e-mail adresleri, kullanıcı şifreleri ile cinsel yaşam ve yönelimlerine dönük bilgileri yayınladı.

Temmuz ayında hack'lenen ve üyelerine ‘aldatma’ (evlilik dışı ‘yasak ilişki’ kurmayı) vaat eden online çöpçatanlık sitesi ashleymadison.com'da yer alan kullanıcı bilgileri ayrıntılarıyla internette yayınlanmaya devam ediliyor.

İddialara göre dosyaları indirenler, veriler arasında her türlü dedikodunun bulunduğunu söylüyorlar. Hacker'lar ise bu özel ve yıkıcı olabilecek bilgileri yayınlamaktan hiç de çekinmiş gibi görünmüyorlar.

Korsanlar, daha önce siteye üye olup üyeliklerini kapatanların kişisel bilgilerine dahi eriştiklerini de ifade ediyor.

Pseudonym The Impact Team adlı bilgisayar korsanları grubu, bir ay önce yaptığı açıklamada, söz konusu sitenin kapanmaması durumunda, kullanıcılarının bilgilerini açıklayacağını duyurmuştu.

Dünya çapında birçok evlilik çatırdayabilir

Ashley Madison'un siber saldırının hedefi olmasının ardından, başta ABD ve Kanada olmak üzere, boşanma avukatlarına ulaşımın neredeyse olanaksız hale geldiği iddia ediliyor.

Mannhattan merkezli Yaniv & Associates gibi hukuk firmaları müşteri patlaması yaşamayı beklediklerini duyurdu. Şirketi arayan kişilerin, "Avukatlar şu an ulaşılamaz durumda çünkü çok fazla talep var" yanıtını aldığı bildiriliyor.

2 kişi intihar etti

Kanada'da, Ashley Madison internet sitesinin iki üyesinin intihar ettiği bildiriliyor.

BBC'nin haberine göre, Toronto polisinden yapılan açıklamada, intihar edenlerin site üyesi olabilecekleri ancak bu yöndeki haberlerin henüz teyit edilemediği bildirildi.

Siteyi en çok kullanan ülkeler de belli oldu

Hacker'ların sitenin milyonlarca kullanıcısının bilgilerini 'Dark web'de yayınlamasının arından sitenin demografik yapısı da belli oldu.  Kullanıcı bilgilerinin yayınlanmasının ardından sitenin en çok hangi ülkelerde kullanıldığına dair bir harita yayınlandı. Bu bilgiler ışığında, ABD ve Kanada'da popüler olan sitenin Avrupa ve Türkiye'de de kullanıcıları bulunuyor.

Dünya çapında kullanıcı bilgileri interaktif harita üzerinde

Bu arada, sitenin ayrıntılı kullanıcı profilinin ilçelere kadar görülebildiği bir interaktif dünya haritası da yayınlandı.

Devlet çalışanları da listede

14 Gigabyte büyüklüğündeki dosyayı yayınlayan siber korsanlar, söz konusu dosyada kullanıcıların kişisel bilgilerinin yer aldığını ve bu kişilerden bazılarının da devlet çalışanları olduğunu iddia ediyorlar.

ABD basınında yer alan bilgilere göre, internete servis edilen kullanıcı bilgilerinden 15 bin’i 'gov' uzantılı domain kullanıyor. Başka bir deyişle, hacker'ların iddia ettiği gibi binlerce hükümet çalışanı Ashley Madison platformunu kullanıyor.

Türkiye’de de çok sayıda kullanıcısı varmış!

Verge’de yer alan habere göre, Ashley Madison’dan alınan bilgilerin tamamen silinmesi karşılığında, grubun 19 dolarlık (sembolik) bir hizmet bedeli istediği iddialar arasında. Sitenin Türkiye’den ne kadar kullanıcısı olduğuna ilişkin henüz kesin bir bilgi bulunmuyor ancak yayınlanan interaktif haritada, kullanıcıların lokasyon bazlı cinsiyetleri görülebiliyor. Elbette Türkiye’den Ashley Madison’a katılmış kullanıcıların sitedeki etkinlikleri ve kredi kartı bilgilerinin de şu an istenmeyen ellerde olduğuna ve kaçamakların şantaj için kullanılabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Böylece, Türkiye sitesinde de yer alan “güvenilirlik” temalı giriş reklamlarının artık tümüyle anlamını yitirdiği görünüyor.

Skandal skandal üstüne!

Siteyi hack’leyen siber korsanlar bu arada ilginç bir başka gerçeği de ortaya çıkardıklarını iddia ediyorlar. Hacker'lar açıklamalarında, site yönetiminin ‘müşteri çekmek için’ binlerce sahte kadın profili oluşturarak üyelerini kandırdıklarını ve gerçek kullanıcıların yüzde 90-95'inin erkek olduğunu söylüyorlar. Böyle olunca da, erkeklerin siteye kaydolmuş olsa bile, muhtemelen karşı cinsten kimseyi bulamadıklarını da belirtiyorlar.

Hacker'ların yayınladığı açıklamanın tamamını (İngilizce), aşağıda görebilirsiniz.

Sitenin kapatılmasını istemişlerdi

Impact Team geçtiğimiz günlerde Reddit’te yayınladığı gönderisinde; Ashley Madison ve ‘kardeş sitesi’ Established Men’in sahibi Avid Life Media’dan bu siteleri kapatmasını istemişti. Her iki siteyi de, “Zenginlerin paralarıyla fuhuş ve insan ticareti yapmasına izin veren adresler” olarak tanımlamıştı.

'Siber terörizm'

Sloganı "Hayat kısa, bir kaçamak yaşa" olan Ashley Madison'un 40 milyona yakın üyesi var.

Sitenin sahibi olan Avid Life Media şirketi yaptığı yazılı açıklamada "Suç teşkil eden üye bilgilerinin ele geçirilmesi olayı nedeniyle özür dileriz. Site yeniden güvence altına alınmış ve izinsiz giriş yapılan açıklar kapatılmıştır. Bu siber terörizm eylemini gerçekleştiren herkes yaptıklarından sorumlu tutulacaktır" dendi.

Korsanları yakalatana 500 bin dolar ödül

Avid Life Media, bilgisayar korsanlarının yakalanmalarına yardımcı olacak kişilere 500 bin dolar ödül vadetti.

Mayıs ayında da bir diğer çöpçatanlık sitesi Adult Friend Finder bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramış, binlerce üyenin bilgileri internet ortamında ifşa edilmişti.

Hacker’lar henüz yakalanamadı

Geçen ay gerçekleşen siber saldırının ardından Ashleymadison.com'u da bünyesinde bulunduran Avid Life Media, konunun adli makamlara taşındığını ve FBI ve Kanada polisi tarafından araştırıldığını belirtmişti. 

Ülkelerin ‘kaçamak aldatmalara’ bakış açısı

Patlak veren  Ashley Madison skandalı tüm dünyada ‘ahlak’ tartışmalarını da alevlendirdi.

Dünya çapında istatistiksel veri kaynağı olarak en çok kullanılan, ABD – Washington merkezli özgür düşünce kuruluşu Pew Research Center’ın araştırmasına göre, ülkelerin ‘aldatma’ ve evlilik dışı kaçamak yasak bir ilişkiyi “kabul edilemez” bakış açısı aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Filistin ve Türkiye yüzde 94 “kabul edilemez” görüşüyle en katı iki ülke olarak ilk iki sırada yer alırken,  ABD ise yüzde 84 ile üçüncü sıradadır. Bu konuda en hoşgörülü ve esnek ülkenin ise yüzde 47 ile Fransa olduğu görülmektedir.