‘Dağları Delmek’ten ‘Bir Milyon Like’a İnsanlık Tarihinde Aşk Evrimi

Ferhat sevgilisi Şirin’e kavuşabilmek için dağları delmişti. Norveçli Petter Kverneng ise Sevgilisi Cathrine ile sevişebilmek için Facebook kullanıcılarına ‘1 milyon like’a ihtiyacı olduğunu duyurdu Azerbaycan’da Erzen kentinin kadın hükümdarı Mehmene Bânu kız karde...

‘Dağları Delmek’ten ‘Bir Milyon Like’a İnsanlık Tarihinde Aşk Evrimi (21 Ocak 2013)

Ferhat sevgilisi Şirin’e kavuşabilmek için dağları delmişti. Norveçli Petter Kverneng ise Sevgilisi Cathrine ile sevişebilmek için Facebook kullanıcılarına ‘1 milyon like’a ihtiyacı olduğunu duyurdu

Azerbaycan’da Erzen kentinin kadın hükümdarı Mehmene Bânu kız kardeşi Şirin için bir köşk yaptırmıştır. Köşkü süsleme işini o yörenin en usta süslemecisi (nakkaş) Ferhad’a verirler. Ferhad, çalışırken Şirin’i görür ve ona âşık olur. Mehmene Bânu da Ferhad’ı sevmektedir. Bu nedenle Şirin’le evlenmesini istemez, karşı çıkar.

Ferhad bir gezi sırasında Amasya kentinin hükümdarı Hürmüz Şah ile tanışır. Hürmüz Şah Ferhad’ın başına gelenleri dinleyince onu yanına alır. Birlikte Erzen’e giderler. Hürmüz Şah, Şirin’i Ferhad için Mehmene Bânu’dan ister. Mehmene Bânu karşı çıkınca iki hükümdar birbirlerine savaş açarlar. Savaş sırasında Hürmüz Şah’ın oğlu da Şirin’e âşık olur. Savaş sonunda yenilen Mehmene Bânu her şeyi bırakarak kaçar. Şirin Amasya’ya getirilir. Oğlunun da Şirin’e âşık olduğunu öğrenen Hürmüz Şah güç durumda kalır. En sonunda Ferhad’a başarılması güç bir iş verir ve bu işi başarması koşuluyla Şirin’e kavuşabileceğini söyler. Ferhad, Amasya yakınlarındaki bir dağı delecek ve kente oradan su getirecektir. Ancak bu işi başarırsa Şirin’le evlenebilecektir.

Ferhad büyük bir coşku ile işe koyulur ve bir süre sonra işin sonuna yaklaşır. Ferhad’ın bu işi başaracağını anlayan Hürmüz Şah, çalıştığı bir dağda Ferhad’a yaşlı bir kadınla Şirin’in öldüğü haberini yollar. Bu yalan habere inanan Ferhad, Şirin’in ölüm acısına dayanamaz ve dağları deldiği gürzünün canına kıymak amacıyla havaya fırlatır ve yere düşen gürzün altında kalarak ölür. Ferhad’ın ölüm haberini alan Şirin de bir hançerle kendini öldürür. İki sevgiliyi yan yana gömerler.

Söylenceye göre; her bahar Ferhat’ın mezarı üstünde kırmızı, Şirin’in mezarı üstünde beyaz bir gül ve aralarında da bir diken çıkmaktadır. Öykü; Ferhat’ın Şirin’e olan sevgisiyle, halkı suya kavuşturma çabalarını bir arada işlemekte olan destansı bir öyküdür.

9 YÜZYIL SONRA ‘1 MİYON LİKE’  GEREKSİNİMİ

Ferhat’tan tam dokuz yüzyıl sonra Norveç’te yaşayan Petter Kverneng‘in Facebook hesabında paylaştığı fotoğraf herkesi hayrete düşürdü.

Elinde pankart ile birlikte kız arkadaşıyla poz veren Kverneng, fotoğrafın 1 milyon kez “beğen”ilmesini istiyordu. Kverneng, kareyi 1 milyon kişi beğendiği takdirde sevgilisini kendisiyle birlikte olmaya ikna edebileceğini belirtiyordu.

Kverneng fotoğrafta elinde tuttuğu notta Facebook kullanıcılarına şöyle sesleniyordu:

Cathrine, 1 milyon beğeni alabilirsem benimle birlikte olacağını söyledi. Lütfen beğenin ve paylaşın” diyen genç adamın fotoğrafını beğenenlerin sayısı kısa sürede 500 bine yaklaşmıştı.