İklim Bilimci Profesör Twitter’dan Duyurdu: “S.çtık”!

İklim değişimleri uzmanı Prof. Jason Box, Twitter hesabından, metan kabarcıklarının deniz tabanından hızla yüzeye çıkarak atmosfere karıştığını duyurarak, yaklaşmakta olan evrensel felaket karşısında yaşadığı paniği tek sözcükle açıkladı: “S.çtık” Farklı Bir B...

İklim Bilimci Profesör Twitter’dan Duyurdu: “S.çtık”! (7 Ağustos 2014)

İklim değişimleri uzmanı Prof. Jason Box, Twitter hesabından, metan kabarcıklarının deniz tabanından hızla yüzeye çıkarak atmosfere karıştığını duyurarak, yaklaşmakta olan evrensel felaket karşısında yaşadığı paniği tek sözcükle açıkladı: “S.çtık”

Farklı Bir Bakış olarak çevre duyarlılığıyla, küresel ısınma tehlikesi ile ortaya çıkan iklim değişiklikleri sonucunda yaşanan ve yaşanacak olan tehlikelere haberlerimizle dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Bu haberimiz ise oldukça ilginç, şaşırtıcı ve bir o kadar da düşündürücü. İngiltere’nin saygın gazetelerinden Independent, iklim bilimci Prof. Jason Box’un Twitter’daki feryadını sayfalarına taşıdı.

Jason Box, Stockholm Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının Kuzey Kutbu’ndaki Arktik Okyanusu’nda, “Swerus-3” projesi kapsamında yaptıkları jeolojik ve hidrolojik araştırmalarda, metan kabarcıklarının denizin tabanından hızla yüzeye çıkarak atmosfere karışmaya başladığını aktarıyor ve dünyanın sonunu getirebilecek bu korkunç doğa olayı karşısında paniğe kapılmasını da “işte şimdi s.çtık” diye dile getiriyordu.

Prof. Jason Box’un endişelerini paniğe dönüştüren olağanüstü doğa olayı da küresel ısınmanın bir sonucu. Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü, ortaya çıkan felaket belirtisini diğer uluslararası kuruluşlarla birlikte yakından gözlemliyor.