20 kutup ayısı, 600 kişiyi rehin aldı

20 kutup ayısı, Rusya’nın kuzey doğusundaki küçük sahil kasabası Ryrkaypiy’de 600 kişiyi rehin aldı. Küresel ısınma nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan kutup ayıları yerleşim yerine kadar geldiler. Rusya Federasyonu'nun ve Sibirya'nın en kuzeydo...

20 kutup ayısı, 600 kişiyi rehin aldı (21 Ekim 2017)

20 kutup ayısı, Rusya’nın kuzey doğusundaki küçük sahil kasabası Ryrkaypiy’de 600 kişiyi rehin aldı.

Küresel ısınma nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan kutup ayıları yerleşim yerine kadar geldiler.

Rusya Federasyonu'nun ve Sibirya'nın en kuzeydoğu kesiminde yer alan Çukotka Özerk Bölgesi’ndeki Ryrkaypiy kasabası kutup ayılarının işgaline uğradı.

Siberian Times’ın haberine göre, Arktik Okyanusu’nun Çukçi Denizi kıyısında ve Bering Boğazı’na da yakın olan Ryrkaypiy’de ayıların dolaşmaları nedeniyle halk evlerinden çıkamıyor. Hatta ayılardan biri, bir eve girmeyi başardı. Neyse ki sadece eşyalara zarar verdi.

Kasabaya inen ayılar, çevredeki yavru ‘mors’ deniz aygırı ve küçük geyiklere de saldırarak yediler.

Yüzlerce mors, ayılardan kaçmaya çalışırken, Kozhevnikova Burnu’nda 38 metre derinliğindeki kayalıklardan düşerek telef oldular.

WWF ‘Kutup Ayısı Devriyeleri’ projesinin başkanı Viktor Nikiforov,  "Yaklaşık 20 kutup ayısı köyün hemen yanında kalıyor" dedi ve "bu sonbaharda durum alarm verici" diye de ekledi.

Nikiforov, aslında çevrede onların beslenmesi için yiyecekler olduğunu ancak özellikle genç kutup ayılarının ‘meraktan’ evlere yaklaştıklarını da söyledi.

Yerliler, gece-gündüz köyde devriye gezerek, yaklaştıklarında kutup ayılarını evlerden uzak tutuyorlar.