Kıyamet Provası: Gökten ahtapot yağdı!

Çin’in doğusundaki Shandong bölgesinde bulunan kıyı kenti Qingdao’da yaşanan şiddetli yağmur fırtınasında gökyüzünden büyük buz parçaları ile birlikte ahtapot, karides ve denizyıldızı yağdı. Küresel ısınma ve iklim değiş...

Kıyamet Provası: Gökten ahtapot yağdı! (17 Haziran 2018)

Çin’in doğusundaki Shandong bölgesinde bulunan kıyı kenti Qingdao’da yaşanan şiddetli yağmur fırtınasında gökyüzünden büyük buz parçaları ile birlikte ahtapot, karides ve denizyıldızı yağdı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyanın çeşitli bölgelerinde fırtına, sel, toprak kayması gibi büyük doğa felaketlerine yol açıyor. Bunlardan biri de önceki gün Çin’de yaşandı. Gökten deniz canlıları yağdı.

Çin'in doğusunda bulunan Qingdao, tarihinin en korkunç fırtınasını yaşadı.12 Beaufort şiddetindeki fırtınanın hortuma dönüştüğü ifade edilirken, hortumun denizden çekerek gökyüzüne çıkardığı deniz canlıları kent merkezinde insanların üzerine düştüler.

Fırtına, hortuma dönüştü

Bilim kurgu ve korku filmlerinde görmeye alışık olduğumuz fantastik görüntüler,  Çin’in doğusundaki Shandong bölgesinde bulunan kıyı kenti Qingdao’da gerçek oldu. Fırtınaların değerini ölçen Beaufort rüzgar şiddeti skalasına göre en şiddetli kategori olan 12 seviyesine çıkan doğa felaketi, şehirde trafiği ve yaşamı adeta felç ederken sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ise bütün dünyayı şaşkına çevirdi.

Gökten ahtapot yağdı

Qingdao Meteoroloji Müdürlüğü, gerekli olmayan durumlarda sokağa çıkılmaması konusunda uyarı yaparken, 12 Beaufort şiddetindeki fırtınanın hortuma dönüştüğü görüldü. Kentte hortum ve fırtına dolayısıyla ilginç görüntüler ortaya çıkarken bazı Çinliler, korku dolu anların fotoğraflarını paylaştı.

Fotoğraflar dünyayı şaşkına çevirdi

Bazı fotoğraflarda gökyüzünden ahtapot düşerken görülürken, fırtınanın denizden çekerek gökyüzüne çıkardığı denizyıldızı, karides ve benzeri deniz canlıları sokaklarda insanların ve araçların üstüne düştü.