Foursquare ve Pinterest’ten Yenilikler

Sosyal medyada yer bildirimi kullanımı ile tanınan Foursquare komple yenilendi. Daha çok kadınların kullandığı görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi Pinterest’e ise “mesajlaşma” özelliği geldi. Foursquare, bugünden itibaren yeni versiyonuyla uygulama mağazalarında yerin...

Foursquare ve Pinterest’ten Yenilikler (7 Ağustos 2014)

Sosyal medyada yer bildirimi kullanımı ile tanınan Foursquare komple yenilendi. Daha çok kadınların kullandığı görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi Pinterest’e ise “mesajlaşma” özelliği geldi.

Foursquare, bugünden itibaren yeni versiyonuyla uygulama mağazalarında yerini aldığını duyurdu. Foursquare, bundan sonra kullanıcıların beğendiklerinden öğrenen ve onları sevdikleri yerlere yönlendiren yepyeni bir uygulama olarak hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı.

Yeni Foursquare’i açtığınızda sizden beğenilerinizi seçmenizi istiyor. Ev yemeğinden viskiye, güzel sanatlardan kahveye kadar farklı seçenek arasından eklediğiniz kişisel zevkler, günün saatine göre size öneriler olarak geliyor. Örneğin akşam yemeği saatinde sevdiğiniz yemekler baz alınarak Foursquare size mekan önerisinde bulunuyor.

Foursquare önerileri salt mekanlar olarak değil, konsept bir şekilde sunuluyor: Wi-Fi’ı olan bir kafe ya da romantik bir akşam yemeği gibi. Foursquare bu geliştirilmiş önerileri sizin davranışlarınızı -örneğin nerede, ne zaman check in olduğunuzu- izleyerek yani sizden öğrenerek yapıyor. Öneri kategorileri, sayfanın tepesindeki hareketli bar üzerinde sıralanıyor ve siz hareket ettirdikçe farklı kategorileri görüntüleyebiliyorsunuz.

Her açtığınızda konumunuza göre pasif bir arama yapan uygulamada kendi aramanızı yapmanız da mümkün. Sonuçları listeleyebildiğiniz gibi harita üzerinden de görüntüleyebiliyorsunuz.

Tamamen yeni bir görünüme sahip yeni Foursquare’de bir mekanı görüntülediğinizde, iletişim bilgilerini öğrenebiliyor ve kullanıcıların geri dönüşlerini “ipuçları” olarak alabiliyorsunuz. Kısa formattaki bu yazılar arasında takip ettiikleriniz ve arkadaşlarınızdan gelenler üst sırada yer alıyor.

PINTEREST’E DE “MESAJLAŞMA” ÖZELLİĞİ GELDİ

Daha çok kadınların kullandığı görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi Pinterest’e ise doğrudan “mesajlaşma” özelliği geldi.

Pinterest, kullanıcılarının artık sosyal ağ üzerinden ister birebir sohbet edebileceğini, isterlerse de grup sohbetleri oluşturabileceklerini duyurdu. Geçtiğimiz aylarda “send a pin” özelliğini hayata geçirerek, pin paylaşma dönemini başlatan Pinterest özel mesajlaşma servisiyle bunu daha da genişletmiş oldu.

Pinterest’in yeni mesajlaşma özelliğiyle, kullanıcılar birbirlerine özel mesajlar aracılığıyla pin’ler gönderebilirken, karşısındaki kullanıcı bunlara ister pin’le ister metinle cevap verebilecek. Uygulamanın özellikle seyahat planlaması ve ‘gezi rehberi’ olarak işlevsel özelliğinin öne çıkması bekleniyor.

Mesajlaşma özelliği Web’e direkt olarak eklenirken, mobil kullanıcılar da yayınlanan güncellemeyi indirerek arkadaşlarıyla mesajlaşmaya başlayabilirler.