IFA 2015’te En Çok İlgi Çeken En Yeni Teknoloji Ürünleri

Berlin’de 4 – 9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Elektronik ve Haberleşme Fuarı (IFA), bu yıl 1.600 stant sahibi ve 250 bin ziyaretçi ağırladı. Hemen her sektörden üretici firmaların yeni teknolojilerini tanıttığı fuarda öne &c...

IFA 2015’te En Çok İlgi Çeken En Yeni Teknoloji Ürünleri (13 Eylül 2015)

Berlin’de 4 – 9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Elektronik ve Haberleşme Fuarı (IFA), bu yıl 1.600 stant sahibi ve 250 bin ziyaretçi ağırladı.

Hemen her sektörden üretici firmaların yeni teknolojilerini tanıttığı fuarda öne çıkan ürünler kuşkusuz HD televizyonlar, tablet ve PC’ler, video kameralar ile yeni sürüm akıllı cep telefonları oldu.

Bazı telefonları video oyun fanatikleri için özel olarak hazırlanması dikkat çekti.

Acer’in tanıttığı Predator 6 isimli akıllı telefonu özel olarak video oyun severler için tasarlandı. Predator 6 henüz pilot aşamada bir telefon. Ancak onun ağabeyi olan tablet, Predator 8 de video oyun severler için üretilen bir model. Akıllı telefon Predator 6’yı özel kılan ise MediaTek’in yanı sıra 4 gigabaytlık bir Ram’e ve 6 inçlik HD ekrana sahip olması.

Bu durum kullanıcıların telefonun titreşimleriyle oyunda yaşananları hissetmesini sağlayacak. Ürünün fiyatı henüz açıklanmadı.

Lenovo da video oyun hayranlarına hitap eden bir ürünle 2016 yılına merhaba diyecek. Centre Y900 ve Y700 model bilgisayarlarının müşterilerini tatmin edeceğini belirten marka danışmanları fiyatların 1500 Euro civarında olacağını açıkladı.

Lenovo Üretim Müdürü Teddy Lee yeni bilgisayarlarını şu sözlerle tanıttı:

“PC oyunlarında önemli olan kullanılan grafik kartıdır. Bu açıdan bakıldığında video oyun için tasarlanmış bilgisayarlarımız son teknolojiye uyumlu ve yüksek performanslı grafik kartlara sahip.”

FUARIN YILDIZI 4K EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ DİJİTAL ÜRÜNLERDİ

Teknoloji dünyasının 2013 yılında tanıştığı 4K teknolojiye eklenen Sony’nin yeni sürüm cep telefonu Experia Z5, firmaya pazarda iyi bir yer verecek. İki farklı boyutta üretilen telefonlardan biri her cebe girmesi beklenen 4.6 inçlik Z5 Compact diğeri ise 5.5 inçlik 4K ekranı ile göz dolduran Z5 Premium oldu.

Teknoloji araştırmaları yetkilisi Andrew Laughlin 4K telefonlarla ilgili şu sözleri sarf etti:

“Aslında burada 4K video teknolojisinin olması dikkat çekici. Müşteri 4K televizyon talep ederken şimdi bir akıllı telefonla kendi 4K videolarını çekebilecekler. Bu girişim oldukça mantıklı.”

AKILLI SAATLER

ASUS standında ise firmanın akıllı saati tanıtıldı. Rakip firma Apple’ın saatinden çok daha uygun bir fiyatla piyasaya sürülen ZenWatch 2, ASUS yetkililerinin açıkladığına göre Apple iPhone ile uyumlu çalışacak ve her iki markanın müşterisine de hitap edecek.

Mobile News Dergisi yazarlarından James Pearce ise bu iş birliğini yorumladı:

“Gidip bir saat aldığınızda onun kayışını değiştirmek isteyebilirsiniz. Sonuçta Rolex’i olan her insan aynı kayışı kullanmıyor hemen herkes kendi zevkine göre farklı bir model kullanmak ister. İnsanların tarzları değişir, bu açıdan tasarım onlara yardımcı olacak.”

Küçük İtalyan şirketi Nilox ise ürettiği akıllı saati Bodyguard ile çocukların ya da yaşlı insanların yerini tespit ediyor. Tehlike anında sizi uyaran bir alarm düğmesi de bulunuyor. Aynı zamanda bir telefon gibi işlev görüyor. Aileyi içeri girip çıkana karşı da bilgilendiriyor. Örneğin çocukların okuldan eve gelip gelmediğini ebeveynlere bildiriyor.”

Nilox Satış ve Pazarlama Müdürü Michele Bertacco saati tanıttı:

“Bu saat üç teknolojiyi bir arada barındırıyor. GSM çünkü sim kartı var. Navigasyon ve Wi- Fi ile bina içlerinde olsalar bile insanların yerini size bildiriyor. Örneğin alışveriş merkezlerinde.”

Çin teknoloji şirketi Huawei ise IFA’da ilk ‘force touch’ ekranlı yeni cep telefonlarını tanıttı. Huawei Mate S, 5.5 inç ekranı ve 13 mega pixel kamerasıyla karşımıza çıkıyor.

‘Daha kuvvetli tıklayın, çok daha fazlasını yapın’ sloganıyla tanıtılan ‘force touch’ teknolojisi bu hareketle kullanıcıya farklı fonksiyonlar sunuyor.

NESNELERİN İNTERNETİ

IFA’da tanıtılan ürünler arasında ev teknolojileri de bulunuyor.

Geleceğin evleri konusunda uzman isim Noemi Besedes, Panasonic’in tasarladığı geleceğin ev yaşamını bizlere anlattı:

“Bakın bu tencere kendi kendini karıştırabiliyor. Bu hareketi yapacak tüm enerjiyi ocaktan alıyor. Tek yapmanız gereken ocağın altını açmak ve bakın kendi kendine dönmeye başlıyor. Ayrıca yemeğin durumunu kontrol eden kamera ve sensörlerimiz de var. Böylece hiç bir şey yanmıyor. Hatta masa başında son tatili fotoğraflarınıza göz atabilirsiniz, çünkü buradaki cam, bir ekrana dönüşüyor. Dilerseniz bu arada bir film bile izleyebilirsiniz.

“Yatak odasında ise yatağa oturduğunuz anda ışık değişiyor ve tavanda rahatlatıcı resimler beliriyor. Mesela harika yıldızlar. Hatta bir de özel veri sistemimiz mevcut. Bu sistem iyi ya da kötü uyuduğunuzu size bildiriyor. Aynanız sizin için yapacağınız makyaja bile karar veriyor.”

IFA’da tanıtılan diğer ürünlerin arasında her boyutta insansız hava aracı çöze çarptı. Fransız firma Parrot’un yeni modelleri havada dans ediyorlardı.