‘Aç gözlü bir dahi Steve Jobs’ filmi gösterime girdi

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hayatından etkileyici bir kesit sunan belgesel yapım “Steve Jobs: The Man In The Machine” gösterime girdi. Yönetmen Alex Gibney bilgisayar dehası Jobs’un hayatından önce Scientology tarikatı ve Wikileaks belgeleri hak...

‘Aç gözlü bir dahi Steve Jobs’ filmi gösterime girdi (14 Eylül 2015)

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hayatından etkileyici bir kesit sunan belgesel yapım “Steve Jobs: The Man In The Machine” gösterime girdi.

Yönetmen Alex Gibney bilgisayar dehası Jobs’un hayatından önce Scientology tarikatı ve Wikileaks belgeleri hakkında da filmler çekmişti.

Alex Gibney bu yapımında neden Steve Jobs’u seçtiğini anlattı:

“Bence o bizim beyinlerimizde efsanevi bir ikilem bıraktı. O anlamamız gereken önemli bir karakter. Onun yaptıkları hem harikaydı hem de pek iyi şeyler değildi. Şimdi insanlar onun şöhretine özenerek ona gıpta ediyorlar ancak onun hayatının bazı kesitlerine benzemeye çalışmalıyız her anına değil.”

Film 2011 yılında Steve Jobs’un hayatını kaybetmesine karşı insanların verdiği tepkilerle başlıyor ve ardından Jobs’un bazılarının aç gözlülük olarak tanımladığı tutkusuna değiniyor.

Filmde Mac’ın fikir babası Bob Belleville ağlayarak demeçler verirken, Jobs’un kızı Lisa Brennan ise babasını oldukça soğuk ve cömertlikten uzak biri olarak tanımlıyor.

Alex Gibney Filmde Apple çalışanlarıyla da konuştuğunu belirtiyor:

“Apple mutlu değildi. Hem de en başından beri. Filme başlamadan şirkete gittim ve benimle iş birliği yapmak isteyip istemediklerini sordum. Onlarsa bana kendilerinin bir kurtarıcı olmadığını ve bana yardım etmeyeceklerini söylediler. Dünyaca önemli bir şirketten gelen bu açıklamayı rahatsız edici buldum.”

Oscar ödüllü yönetmen Alex Gibney’nin yeni belgeseli “Steve Jobs: The Man In The Machine” Kuzey Amerika sinemalarında 4 Eylül’de gösterime girdi. Filmin DVD kopyaları tüm dünyada satışa sunuldu.

Euronews / Imak Tanır Zentürk