‘İçilebilir Kitap’ Hayat Kurtaracak

Temiz su kullanımı konusunda bilinçlendiren kitabın sayfaları aynı zamanda su filtresi olarak da kullanılabiliyor Temiz içme suyu eksikliği dünyada insan sağlığını tehdit eden en önemli sorunların başında geliyor. Sadece Afrika’da 355 milyon insanın temiz su kaynağına erişim...

‘İçilebilir Kitap’ Hayat Kurtaracak (8 Mayıs 2014)

Temiz su kullanımı konusunda bilinçlendiren kitabın sayfaları aynı zamanda su filtresi olarak da kullanılabiliyor

Temiz içme suyu eksikliği dünyada insan sağlığını tehdit eden en önemli sorunların başında geliyor. Sadece Afrika’da 355 milyon insanın temiz su kaynağına erişim olanağı yok. Milyonlarca insan bilinçsizce tükettiği ve maruz kaldığı kirli sularda bulunan mikroplar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bu sorunlara önlem almak isteyen sosyal yardım organizasyonu Water is Life, ‘Drinkable Book’ adını verdikleri bir kitap tasarladı. Kitabın sayfaları teknolojik açıdan gelişmiş ve kirli suyu filtre eden özel bir kağıttan yapılmış. Sayfalar üzerine dökülen suyun bakterilerini öldürüp, suyu temizliyor. Sayfalarda bilgilendirici kısımlar da mevcut. Düşük maliyetli üretimi sayesinde çokça basılıp üçüncü dünya ülkelerindeki susuzluk çekilen yoksul bölgelere gönderilmesi düşünülüyor.

Ürün, University of Virginia’daki bir kimyager tarafından geliştirildi.

Kitabın sayfasını süzgeç olarak kullandığınız gümüş nanopartiküller ile kaplı düzenek kolera, tifo, koli basili gibi hastalıkları filtrelerken sudaki bakterilerin yüzde 99’unu saf dışı bırakıyor. ‘The Drinkable Book’, suyu arıtırken aynı zamanda sayfalarındaki yazılarla temiz suyun hayati önemi ile eğitici mesajlar veriyor.