Dünya Bu Kez Filler ve Gergedanlar İçin Ayağa Kalktı

Nesillerinin tükenme tehlikesi nedeniyle altı kıtadaki en az 136 şehirde eşzamanlı olarak binlerce kişinin katıldığı kaçak fil ve gergedan katliamını protesto eylemleri gerçekleştirildi ABD’nin New York kentinden Nairobi’ye, Paris’ten Tokyo’ya kadar birçok m...

Dünya Bu Kez Filler ve Gergedanlar İçin Ayağa Kalktı (6 Ekim 2014)

Nesillerinin tükenme tehlikesi nedeniyle altı kıtadaki en az 136 şehirde eşzamanlı olarak binlerce kişinin katıldığı kaçak fil ve gergedan katliamını protesto eylemleri gerçekleştirildi

ABD’nin New York kentinden Nairobi’ye, Paris’ten Tokyo’ya kadar birçok metropolün de aralarında bulunduğu 136 dünya kentinde fil ve gergedan kaçakçılığına karşı yürüyüş düzenlendi.

ABD eyaletlerinde, Kanada, Meksika, Avustralya ve Afrika kentlerinde; Avrupa’da ise Roma, Madrid, Kopenhag ve Londra başta olmak üzere altı kıtada 136 ülkede yapılan yürüyüşlerde konunun aciliyetine dikkat çekildi. San Francisco’da yürüyüş kortejinin uzunluğu 1,5 kilometreyi buldu.

Gösterilerde ülkenin yetkililerine, hayvanların korunması için kaçak avcılığın önlenmesi ve bu konuda etkin önlemlerin alınması çağrısı yapıldı.

“Filler ve Gergedanlar İçin Küresel Yürüyüş – Global March for Elephants and Rhinos“ hareketinin resmi internet sitesinde yayınlanan bildiride, “derhal harekete geçilmezse, bu görkemli, çok zeki ve duygusal varlıkları SONSUZA KADAR kaybedeceğiz” denildi. Açıklamaya göre, her 9-11 saatte bir gergedan boynuzu için; her 15 dakikada bir fil de dişi için katlediliyor.

Fil ve gergedanların neslinin tehlikede olduğuna dikkatleri çekmek isteyen gösteriyi düzenleyen organizatörlerden biri olan Dex Kotze, “Tüm dünyada bu konudaki yasaları değiştirmeye cesareti ve isteği olmayan politikacıları istemiyoruz” mesajını verdi. Kotze, 350 yıl önce sadece Afrika’da 27 milyon fil varken bugün 400 bin adet kaldığını belirterek, gösterinin özellikle fildişi ticareti konusunda yasal önlemler alınmayan başta Kenya ve Tanzanya olmak üzere 10 ülkeyi hedeflediğini açıkladı.

New York

San Francisco

Cape Town

Amsterdam

Paris

Kenya

Liverpool

Londra

Nairobi