Kilimanjaro dağının zirvesinde tango yapan 86 yaşındaki kadın Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

86 yaşındaki Angela Vorobyeva Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’nun 5895 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkan en yaşlı kişi oldu. Sibirya’da yaşayan emekli öğretmen Angela Vorobyeva 80 yaşında verdiği sözü tutarak, çok zorl...

Kilimanjaro dağının zirvesinde tango yapan 86 yaşındaki kadın Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi (3 Ocak 2016)

86 yaşındaki Angela Vorobyeva Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’nun 5895 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkan en yaşlı kişi oldu.

Sibirya’da yaşayan emekli öğretmen Angela Vorobyeva 80 yaşında verdiği sözü tutarak, çok zorlu bir yürüyüşün ardından ulaştığı zirvede, başarısını tango yaparak kutladı. Vorobyeva ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmeyi başardı.

Vorobyeva'nın, Tanzanya’daki efsaneleriyle ünlü Afrika’nın en yüksek dağı olan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesindeki Kilimanjaro’nun 5895 metrelik zirvesine çıkma öyküsü, 1935 yılında çocukken kız kardeşini kaybettiğinde edilen bir yeminle başlıyor.

Öğrenciyken kütüphanede okuduğu Magellan ve Scott, Amundsen, Cook’un seyahatleri hakkındaki kitaplar da içinde bitmek tükenmek bilmeyen bir gezginlik aşkı oluşturuyor. ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusunu hiç tereddüt etmeden “Gezgin” diye yanıtlıyor.

Tüm dünyanın dikkatini çeken tırmanışın en zorlu kısmı 4600 metreden sonraki 13 saatlik zorlu aşamada yaşanıyor. Muson yağmurları ve fırtınanın yanı sıra gittikçe azalan oksijen ve düşen atmosfer basıncına karşın Vorobyeva’nın gösterdiği direnç doktorları bile şaşırttı.

Vorobyeva yaşadığı zorlukları şöyle anlattı: “İlk gün ormanın içindeki yoldan başladık. Ancak ikinci gün yükseklik arttıkça benim kulaklarım çınlamaya başladı. Üçüncü gün ise bu durum neredeyse dayanılmaz bir hale geldi. Kulaklarım çok acıyordu, konuşmakta bile güçlük çekiyordum. Yemek bile yiyemedim, sadece bir kaşık bal ve çay içtim. Çünkü devam edebilmem için enerji gerekiyordu. Yağmurlarda sırılsıklam ıslandık, nerdeyse giysilerimiz hiç kuru kalmadı.”

Vorobyeva’nın Sovyetler Birliği dönemindeki ilk yurtdışı gezileri kızı ile birlikte Polonya, Almanya ve Bulgaristan’a oluyor. Kocasının trajik ölümüne kadar pek çok ülkeyi geziyor. Kocasının ölümünden sonra ise 15 yıl gezilerine ara veriyor.

Kilimanjaro tırmanışı, Vorobyeva’nın ilk doğa serüveni değil. Kızı Mauritius ile birlikte Tunus’ta çöl safarileri, Avustralya’da ünlü Sydney Harbour Bridge tırmanışı, Fiji adalarındaki sualtı dalışları daha önceki maceraları arasında yer alıyor.

Tunus – 2006

Avustralya – 2010