Hindistan’daki Tecavüzlere İronik Bir Video İle Tepki

  Ülkede çeşitli kampanyalarla tecavüz vakalarını protesto eden Hint kadınlar bu kez de ironik, fakat ironik olduğu kadar da etkili bir protesto videosu hazırladı. Videonun izlenme sayısı milyonları aştı. “Hanımlar, siz erkeklerin yıllardır süren ataerkil düzende hükmetme...

Hindistan’daki Tecavüzlere İronik Bir Video İle Tepki (27 Eylül 2013)

 

Ülkede çeşitli kampanyalarla tecavüz vakalarını protesto eden Hint kadınlar bu kez de ironik, fakat ironik olduğu kadar da etkili bir protesto videosu hazırladı. Videonun izlenme sayısı milyonları aştı.

“Hanımlar, siz erkeklerin yıllardır süren ataerkil düzende hükmetmeye alıştığından mı tecavüz ettiğini sanıyorsunuz?” Videoda, üzerinde çiçekli bir elbise olan genç bir kadın, tatlı gülümsemesiyle bu soruyu yöneltiyor. Bu kadın, Hint sinemasının Fransız asıllı yıldızı Kalki Koechlin. Videonun ilerleyen dakikalarında, mini etekle kameraya seslenen Koechlin, kinayeli bir ifade ile kadınların giysilerinin tecavüze davetiye çıkardığını söylüyor: “Kadınların da insan olduğunu düşünen sizler yanlış yönlendirildiniz. Gerçek şu ki: Tecavüze uğruyorsanız, suçlu sizsiniz.”

“Kadın yoksa, tecavüz de yok!”

Bir süre sonra Hindistan’ın sevilen televizyon sunucularından Juhi Pandey, çizgili askılı bluzuyla ekrana geliyor, “Kadın yoksa, tecavüz de yok. Bu kadar basit!” diyor.

Bu iki kadın, videonun ilerleyen bölümlerinde, 16 Aralık’ta bir otobüste toplu tecavüze uğrayıp öldürülen bir genç kızın ardından, Hint toplumunda tecavüzlerden kadınları sorumlu tutan zihniyetin öne sürdüğü tezleri art arda sıralıyor. Video, kurbanları fail haline getirmeye çalışanların yüzüne adeta bir tokat gibi çarpıyor. Kinayeli ifadelerle, Hint toplumundaki yerleşik yargılar, siyasetçilerin sözleri eleştiriliyor: “Genç kızların ve kadınların cep telefonu kullanmaması gerektiğini, böylelikle arkadaşlarıyla buluşmak için randevulaşamayacaklarını söyleyen bir politikacı vardı. Evden çıkmazlarsa, tecavüze de uğramazlar.”

Video boyunca ironik dil sürüyor: “Tabii ki bir kurbanın kendisine tecavüz edene ‘abi’ diye seslenmesi halinde kurtulabileceğini söyleyen bir de guru vardı.”

Yaralı yüzler

Morarmış gözler, şişmiş dudaklar, yaralı bereli bir yüz… Video ilerledikçe Kalki ile Juhi’nin yüzündeki yaralar artmaya başlıyor… Ama iki oyuncu yüzlerindeki gülümsemeyi koruyor. Her şey beyaz bir duvarın önünde cereyan ediyor. Mesaj açık, Youtube’daki izlenme rakamı giderek yükseliyor, sosyal medyada paylaşım artıyor. Videonun sonunda Hintli kadınlar ‘Bizim suçumuz’ diyerek, bu kinayeli protestoya destek veriyor:

Böyle bir video ile ülkedeki tecavüzlere karşı protestolarını dile getirme fikri ise Stand-up gösteriler yapan dört genç erkeğe ait.

Genç komedyenler, ülkede tabulaştırılan siyasi ve toplumsal sorunları irdeliyor. Ve son videoda olduğu gibi bazen gerçekler o kadar acı olabiliyor ki, gülümseme izleyenin yüzünde donup kalıyor… (DW Türkçe)