Hayaldi Gerçek Oluyor: Uçan Otomobilin Videosu Yayınlandı

Elektrik motoruyla çalışan TF-X adındaki süper araç aslında otomobil konseptli bir helikopter Büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığı, özellikle günlük iş yaşamında gereksinilen hıza engel oluyor. Sorunun çözümü içi...

Hayaldi Gerçek Oluyor: Uçan Otomobilin Videosu Yayınlandı (23 Temmuz 2015)

Elektrik motoruyla çalışan TF-X adındaki süper araç aslında otomobil konseptli bir helikopter

Büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığı, özellikle günlük iş yaşamında gereksinilen hıza engel oluyor. Sorunun çözümü için pratik arayışlardan biri de uçan otomobil. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz bu süper otomobiller yakın gelecekte gerçek olacak.

ABD'li Terrafugia firması uzun bir süredir üzerinde çalıştığı uçan otomobil projesini hızlandırdı. Daha önce 2016 yılında üretimine başlanacağı söylenen TF-X isimli otomobilin bugün yeni bir videosu yayınlandı. Videoda geleceğin uçan otomobili tanıtılıyor.

Yayınlanan bu konsept video, uçan otomobillerin nasıl bir şey olacakları konusunda fikir veriyor.

Elektrik motoruyla çalışan TF-X adındaki bu otomobil, kısa bir süre içerisinde uçabilmesi için gerekli dönüşümü sağlayabiliyor. Konsept otomobil Iki ana helikopter tarzı rotor ile donatılmış. Araç kullanıcısının isteğine göre dikey olarak kalkış yapabilen araç, ulaşacağı bölgeye güvenli bir şekilde iniş yapabiliyor.

Kısmen bilgisayar kontrollü bu uçan otomobil konseptinde, sürücü / pilot otomatik seyir ya da iniş moduna girme mümkün ve aracın sistemi de otomatik olarak kısıtlı hava sahasını, kötü hava ve sıkışık hava trafik alanları önlemek olacaktır.

300 beygir gücü motora sahip bir elektrik motoru birleştiren T-FX’te 500 mil aralığı vardır ve saatte 200 mil hıza seyir elde etmek mümkün olacaktır.

Saatte 321 kilometre bir hıza ulaşabilen TF-X, tam enerjiyle 800 kilometreden fazla mesafe kat edebiliyor.

Videodaki aracın içinde dört kişilik koltuk görünse de kabinin biraz sıkışık olduğu anlaşılıyor. Ancak kısa yolculuklar için oldukça pratik bir çözüm olabilir.

Fiyatı konusunda henüz bir bilgi verilmezken, şirket yetkilileri fiyatının lüks otomobillerden çok da farklı olmayacağını belirtiyorlar.