Elektrikli otomobillerin çevre dostu olduğu kocaman bir yalan mı?

DW editörü Henrik Böhme, elektrikli otomobillerin ekolojik bilançosunun içler acısı olduğu ve çözümün başka teknolojilerde aranması gerektiği görüşünde. Ünlü girişimci Elon Musk'ın önderliğinde kurulan Kal...

Elektrikli otomobillerin çevre dostu olduğu kocaman bir yalan mı? (1 Ağustos 2017)

DW editörü Henrik Böhme, elektrikli otomobillerin ekolojik bilançosunun içler acısı olduğu ve çözümün başka teknolojilerde aranması gerektiği görüşünde.

Ünlü girişimci Elon Musk'ın önderliğinde kurulan Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla Motors, Ford'dan sonra General Motors'u da geçerek ABD'nin en değerli otomotiv markası oldu.

Akaryakıtla işleyen motorlar yasaklanırsa biz neye bineceğiz? Tabii ki elektrik motorlu otomobillere. Akla gelen ilk cevap bu oluyor. İşte, en önemli konu da zaten bu. Kimse bu geçişin başarılacağını garanti edemiyor. Çünkü elektrikli otomobilin ekolojik bilançosu içler acısı. Bir Tesla'nın çevreye verdiği zararı eşitleyebilmek için 8 yıl sedan tipi bir Mercedes kullanmak gerekiyor.

Yüz kilometrede 6 litreden az yakan içten yanma motorlu otomobiller çevreye ve insanlara bir Tesla'dan daha az zarar veriyor. Bunun nedenleri arasında elektrikli arabaların son derece ağır aküyle donatılması da bulunuyor.

Elektrikli otomobil de çözüm olamaz

Milyonlarca elektrikli otomobil aynı zamanda milyonlarca ağır akü de demek. Batarya şeklinde imal edilen şarjlı aküler için lityum ve kobalt gibi hammaddeler kullanılıyor. Kobalt'ın büyük bölümü iç savaş ve yolsuzluk yüzünden paramparça olan Kongo'dan ithal ediliyor. Gayrı insani şartlar altında bu cevheri topraktan çıkaranların büyük bölümünü çocuklar oluşturuyor. Ama Kongo'nun kobaltı olmadan da elektrikli otomobil aküsü yapılamıyor.

Akü imalatında zehirli maddeler, ince toz ve sonsuz miktarda karbondioksit çıkıyor. Ömrünü tamamladığında da milyonlarca akünün tasfiye edilmesi ya da yeniden kullanılır hale getirilmesi gerekiyor ki 'tehlikeli atık' depolarında birikmesinler.

Otoyollar elektriklendirilsin

Elektrikli otomobil geçici olarak teknik çözüm yerine geçebilir. Belki de o arada yakıt hücresi geleceğin motoru olacak olgunluğa erişir. Belki diyoruz, çünkü bunun da garantisini kimse veremez. Ne otomobilcilik uzmanı, ne de araştırma bölümü başkanı kesin bir şey söyleyebilir.

İşe motordan değil de 'ulaşımdan' başlamak belki daha doğru olur. Şehirlerde tramvay ve elektrikli otobüsler artırılabilir. Otoyollar elektriklendirilip, otobüs ve kamyonların elektrik motorları havai elektrik teline bağlanamaz mı? Hem de bu yeni bir teknoloji de değil. On yıllardır kullanılıyor.

Deutsche Welle Editörü Henrik Böhme, makalesi şöyle sonlandırıyor:

Asıl probleme gelelim: Almanya'nın enerji dönüşümünü ne kadar acemice becermeye çalıştığını görünce, ulaşım dönüşümünü başarabileceğine insanın inanası gelmiyor. Hele otomobil mafyasının haylaz çocuklarının sözü geçtiği müddetçe.