Beylikdüzü’nde elektrikli otomobil üretimine başlanıyor

Akaryakıtla çalışan otomobilleri elektrikli araca dönüştüren fabrika kuruldu. Yakında seri üretime başlanacak. İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bir sanayi kuruluşu fosil yakıt kullanan Murat 124 marka bir otomobili elektrikli araca dön&uu...

Beylikdüzü’nde elektrikli otomobil üretimine başlanıyor (13 Ekim 2018)

Akaryakıtla çalışan otomobilleri elektrikli araca dönüştüren fabrika kuruldu. Yakında seri üretime başlanacak.

İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bir sanayi kuruluşu fosil yakıt kullanan Murat 124 marka bir otomobili elektrikli araca dönüştürdü. On bin lira maliyetle dönüştürülen aracın test sürüşünü yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye hizmet araçlarından başlayarak ilçelerinde bütün araçların elektrikli olmasını istediklerini söyledi.

Aracın seri üretimi için Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi’nde küçük bir makine fabrikası kuruldu.

100 kilometre hız yapabiliyor, iki buçuk saatte şarj oluyor

Elektrikli Murat 124 iki buçuk saatte şarj olabiliyor ve tam dolu bataryayla 120 kilometre yol yapabiliyor.

Murat 124 yeni motoruyla 100 kilometre hıza erişebiliyor.

Dönüşümü Asteks firmasınca yapılan aracın test sürüşünü, direksiyona geçen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilçenin sokaklarında yaptı.

Beylikdüzü otomobillerin elektrikli araçlara dönüşümünde merkez olabilir

İmamoğlu, daha sonra yaptığı açıklamada, Beylikdüzü'nün bir dönüşüm merkezi olabileceğini, hedefleri arasında "Beylikdüzü Belediyesi'nin tüm hizmet araçları filosunu elektrikli araçlardan oluşturmak" olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu elektrikli araçların öneminin giderek arttığını, Beylikdüzü'nü araç dönüşüm merkezlerine ev sahipliği yapan, çevreye duyarlı ulaşım sistemiyle öne çıkan bir ilçe haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Seri üretim için Beylikdüzü'nde fabrika kuruldu

Elektrikli araç projesinde görev yapan makine mühendisi Selahattin Budak aracın seri üretimi için Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi’nde küçük bir makine fabrikası kurduklarını söyledi.

Aracın dönüşüm sürecini 10 günlük bir zaman diliminde gerçekleştirdiklerini belirten Budak, “Bu araç Beylikdüzü’nde fosil yakıt kullanan motorlu araçtan, elektrikli araca dönüşümünün tamamlandığı ilk araç. Bu Beylikdüzü için de gurur verici bir olay.” dedi.